Siedem wyremontowanych lokali kamienicy przy ul. Piłsudskiego 34-36 ma już swoich lokatorów. W czwartek, 10 sierpnia klucze do swoich nowych domów odebrało siedem rodzin, z którymi spotkał się prezydent Mariusz Wołosz.

W wyremontowanej za kwotę prawie 4,9 mln zł eklektycznej kamienicy przy ul. Piłsudskiego 34-36 powstało łącznie 18 mieszkań komunalnych, w tym jedno na poddaszu. Kompleksowy remont kamienicy przeprowadziła firma Efekt Sp. z o. o., która modernizuje także sześć innych budynków przy Piłsudskiego w ramach Rewitalizacji podobszarów 10, 11, 12, 13 - Bytom Śródmieście, Rozbark.

Co ważne, dzięki zmianie użytkowania lokali na parterze, powstały tam cztery mieszkania dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Na klatce schodowej została zamontowana rampa dla wózków inwalidzkich, powstał też podjazd, którym można się dostać do budynku tylnym wejściem.

Mieszkania dostosowane do potrzeb

Wśród nowych lokatorów znalazły się rodziny, którym przysługiwał lokal z tytułu niepełnosprawności. Jedną z nich jest rodzina pani Krystyny, która porusza się na wózku inwalidzkim. Dotychczas zamieszkiwała z rodziną na III piętrze budynku i nie opuszczała swojego mieszkania. Klucze do nowego mieszkania odebrał także poruszający się na wózku pan Marek wraz z rodziną, który także otrzymał mieszkanie na parterze.

- To już kolejne wyremontowane ze środków unijnych mieszkania, które trafiają do bytomian i jest to dla mnie tak samo ważny moment, jak dla nowych lokatorów. Mam nadzieję, że nowe mieszkania spełnią oczekiwania i poprawią komfort życia lokatorów. A my nie spoczywamy na laurach i wciąż pracujemy nad tym, by odzyskiwać kolejne lokale - mówi prezydent Mariusz Wołosz.

Był to też ważny dzień dla pani Małgorzaty - niewidomej mieszkanki, która do tej pory zamieszkiwała na czwartym piętrze. Dziś odebrała klucze do wyremontowanego mieszkania na parterze oficyny przy ul. Piłsudskiego 36.

Kamienica od nowa

Dzięki tej inwestycji udało się rozwiązać problem mieszkaniowy kilku kolejnych rodzin, które ze względu na stan techniczny budynków, musiały opuścić dotychczas zajmowane lokale. Mieszkania, które zostały udostępnione lokatorom mają od 37 do 90 mkw., są wyposażone w dwufunkcyjne kotły gazowe i łazienki oraz wszystkie niezbędne instalacje.

- Zgodnie z prawem, rodzinom, które decyzją Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego zostały wykwaterowane z wcześniej zajmowanych mieszkań, mamy obowiązek zapewnić lokal przejściowy. Częściowo koszty z tego tytułu pokrywane są ze środków finansowych gminy, dlatego tak ważne są sukcesywne remonty wolnych lokali i wskazywanie ich osobom uprawnionym do ich otrzymania i oczekującym na nie w lokalach przejściowych - mówi Magdalena Górak, dyrektorka Bytomskich Mieszkań.

Czas oczekiwania na lokal

Bytom, podobnie jak inne miasta mierzy się z problemem niewystarczającej liczby wyremontowanych lokali komunalnych. Na koniec lipca 2023 roku na przydział lokali o czynszu za lokale mieszkalne czekają 222 osoby.

Na tę liczbę składają się 142 wnioski z tytułu wykwaterowania ( m.in. 51 wniosków z uwagi na decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, 5 wniosków z uwagi na rewitalizację, 6 wniosków z uwagi na modernizację bądź remont lokalu/budynku, 43 - z uwagi na potwierdzony zły stan techniczny lokalu/budynku czy 24 wnioski w związku planowaną inwestycją bądź innymi zamierzeniami gminy).

Na lokal komunalny czeka też m.in. 18 osób, które złożyły wnioski z tytułu znacznego stopnia niepełnosprawności albo wychowują dziecko z niepełnosprawnością lub sprawują opiekę nad osobą posiadającą znaczny stopień niepełnosprawności.

55 wniosków dotyczy osób, które opuszczają lub w okresie 12 miesięcy przed złożeniem wniosku opuściły rodzinną lub instytucjonalną pieczę zastępczą.

Kolejne lokale w trakcie remontu

Sukcesywnie remontowane są wolne lokale, a następnie wskazywane osobom uprawnionym do ich otrzymania według kolejności ujęcia wniosków na liście. Obecnie w trakcie modernizacji jest prawie 100 lokali, a na remont kolejnych 50 mieszkań prowadzone są postępowania przetargowe.