Nie bez powodu na nazwę tego wydarzenia wybrane zostało trochę zapomniane już staropolskie imię. Tymczasem Bytomir idealnie wpisuje się w jesienny program pierwszej edycji imprezy w folkowym klimacie. Od 28 września do 1 października w Beceku i Muzeum Górnoślaskim odbędą się warsztaty, spotkania i koncerty muzyki ludowej w nowoczesnym wydaniu.
- Od jakiegoś czasu zastanawialiśmy się nad tym, by zaproponować publiczności wydarzenie przybliżające bogatą kulturę ludową Górnego Śląska oraz pokazać ciekawych wykonawców, których twórczość nawiązuje do folkowej energii - mówi Dominika Kwaśnik, autorka projektu z Bytomskiego Centrum Kultury.
Zainspirowani śląskimi legendami
Ponieważ na kulturowe dziedzictwo Górnego Śląska składają się także legendy, to w nich również organizatorzy szukali inspiracji.
- Tak dotarliśmy do starej śląskiej legendy o Bytomirze, który spotkał tańczących faunów - uśmiecha się autorka projektu. Podczas festiwalu nie zabraknie więc muzyki i tańców, a także ciekawych warsztatów ludowego rękodzieła - wylicza Dominika Kwaśnik.
Jednym z festiwalowych wydarzeń będą zaplanowane na 28 września warsztaty tworzenia wyrobów z wiórów drewna, prowadzone przez Annę Grzywną, twórczynię ludową, która kontynuuje wieloletnie tradycje rodzinne wytwarzania różnorodnych ozdób z drewna osikowego.
Z kolei 29 września w Muzeum Górnośląskim, które jest partnerem festiwalu, odbędą się warsztaty dla dorosłych ze zdobienia metodą filcowania. 1 października na uczestników festiwalu czekają warsztaty pirograficzne (sztuka zdobienia ogniem).
Brzmienia z ludowymi akcentami
Podczas festiwalu publiczność będzie miała okazję wysłuchać repertuaru jednego z najstarszych chórów w regionie - Chóru Mieszanego „Halka” z Piekar Śląskich. Istniejący od 1911 roku, występował na koncertach w kraju i zagranicą. Koncert odbędzie się 29 września o 18.15 w Beceku.
Dla tych, którym przy muzyce nogi rwą się do tańca, zagra Kapela Niwińskich czerpiąca inspiracje z muzyki Polski centralnej i południowo-wschodniej i poszukująca archiwalnych nagrań oraz zapisów nutowych. Koncert oraz potańcówka, która połączona będzie z nauką tańców tradycyjnych, odbędzie się 30 września o 17.00 w Beceku.
Kobieca energia w folkowym wydaniu
1 października o 17.00 wystąpi zespół Lor, który tworzą cztery młode, utalentowane artystki: Jagoda Kudlińska (wokalistka), Julia Skiba (pianistka oraz kompozytorka), Julia Błachuta (skrzypaczka) oraz Paulina Sumera (autorka tekstów, wokalistka). Swoją przygodę z muzyką zaczęły w 2015 roku. Pierwszym wielkim hitem zespołu Lor została piosenka „Windmill”. Zespół wystąpił również na Europejskich Targach Muzycznych Gazety Co Jest Grane, oraz jako support przed koncertem norweskiej artystki Aurora, Orange Warsaw Festival, OFF Festival, Opener Festival czy Primavera Sound.
Tego dnia o 18.30 wystąpi Ifi Ude - polsko-nigeryjska artystka, która w swojej twórczości swobodnie łączy elementy polskiej kultury ludowej z muzyką elektroniczną. Podczas koncertu zaprezentuje materiał z albumu „Ludevo”, który nazwany jest najbardziej folkowym z folkowych albumów. Album był nominowany do „Paszportów Polityki” oraz nagrody „O!śnienia” organizowanej przez portal Onet, który to uznał „Ludevo” za „Najlepszą płytę roku 2021”.
Ponadto, Ifi Ude jest laureatką grand prix „Music Video Awards 2020” za teledysk do utworu „Tato, tato”. Muzyka tworzona przez Ifi Ude jest inspirowana ludowymi wierzeniami oraz etnicznym brzmieniem miejsc, w których się wychowała. Stąd jej najnowsza płyta jest swobodnym przepływem między kulturami słowiańskimi oraz afrykańskimi.
Projekt dofinansowano z budżetu państwa - ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.