Mszą świętą, wykonaniem na dudach staropolskiej pieśni „Bogurodzica” oraz posadzeniem lipy mieszkańcy Bytomia uczcili 340. rocznicę wizyty polskiego króla Jana III Sobieskiego w naszym mieście. Wczorajsze 22 sierpnia uroczystości w parafii pw. św. Jacka w Bytomiu - Rozbarku zakończyły trwające w naszym mieście obchody upamiętniające wizytę polskiego władcy, który zatrzymał się w Bytomiu w czasie przemarszu wojsk polskich idących na odsiecz obleganemu przez Turków Wiedniowi.
Przypomnijmy, że w sobotę 19 sierpnia odbyły się prelekcje, pokazy oraz wystawy nawiązujące do historycznej wyprawy polskiego króla w 1683 roku, zaś we wtorek 22 sierpnia w drugim dniu obchodów mieszkańcy wzięli udział w uroczystej mszy świętej z okazji 340. rocznicy odsieczy wiedeńskiej i pobytu polskiego króla w Bytomiu, po której przed kościołem posadzono "Lipę Sobieskiego" na pamiątkę wizyty Jana III Sobieskiego w mieście.
Organizatorem wydarzenia była parafia pw. św. Jacka w Bytomiu - Rozbarku.
Sobieski w Bytomiu. Anno domini 1683
W historii XVII-wiecznego Bytomia wizyta króla Jana III Sobieskiego była jednym z najbardziej doniosłych wydarzeń w dziejach miasta. 19 sierpnia 1683 roku król Jan III Sobieski w drodze na odsiecz obleganemu przez Turków Wiedniowi zatrzymał się w Bytomiu.
W drodze do stolicy Austrii wojska Sobieskiego przeszły z Krakowa przez Chrzanów, Będzin i Czeladź w kierunku na Śląsk. 18 sierpnia wojska Sobieskiego dotarły do Mysłowic, skąd król Polski dotarł 19 sierpnia do Bytomia należącego wówczas do Leona Ferdynanda Henckel von Donnersmarcka i będącego pod panowaniem Habsburgów. W Bytomiu polski władca był witany przez mieszczan i kler, jak również spędził w tym mieście noc. Dzień później 20 sierpnia udał się do Piekar Śląskich oraz Tarnowskich Gór. 22 sierpnia skierował się ze swoimi wojskami do Gliwic. 24 sierpnia Jan III Sobieski zatrzymał się w Raciborzu, skąd wyruszył przez Opawę do Ołomuńca i dalej do obleganego przez Turków Wiednia, gdzie 12 września 1683 roku rozbił wojska osmańskie dowodzone przez Karę Mustafę.