Prawie 1,4 mln złotych są warte projekty, które zgłosiły działające w Bytomiu instytucje i stowarzyszenia. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 zachęca do głosowania na budowę ekologicznych miejsc postojowych, a Szpital Specjalistyczny nr 2 aplikuje o środki na rewitalizację terenów zielonych. O głosy walczy też Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych, które w ramach projektu Potęga pary - jak parowóz zmienił świat, chce organizować żywe lekcje historii. Jest także propozycja dla kinomanów - seans po śląsku w Pałacu w Miechowicach.

W sumie w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy województwa śląskiego mogą oddawać swoje głosy na cztery projekty związane z naszym miastem. W tym roku do dyspozycji mieszkańców jest 5 mln zł w pulach eko i regio. Głosować można do 12 września, a zwycięskie zadania poznamy już w październiku.

Głosowanie odbywa się elektronicznie, za pomocą aplikacji, dostępnej na stronie bo.slaskie.pl oraz papierowo poprzez wrzucenie karty do głosowania do urny. Punkt głosowania elektronicznego wyposażony w tablet z dostępem do internetu oraz telefon, a także urna, do której możemy wrzucić nasz głos w wersji papierowej, są dostępne w gmachu Muzeum Górnośląskiego przy pl. Sobieskiego 2.

W przypadku problemów z głosowaniem, można się kontaktować mailowo pod adresem:

Projekty zgłoszone do realizacji w Bytomiu

EKO Parking w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4 w Bytomiu - budowa ekologicznych miejsc postojowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą

Zagospodarowanie miejsc pod kątem infrastruktury z elementami ekologicznymi to działanie, które chce zrealizować WSS nr 4 w Bytomiu. Odbiorcami zadania będą w głównej mierze pacjenci Szpitala (mieszkańcy całego województwa), ich rodziny oraz pracownicy szpitala. Ogólnodostępne i wykonane z ekologicznych tworzyw miejsca postojowe wraz system parkingowym sprawią, że teren otrzyma nowe walory estetyczne i ekologiczne. Budowa eko miejsc postojowych wpłynie pozytywnie na ochronę środowiska, poprawi dostępność i komfort pacjentów szpitala.

Zielony świat Szpitala Specjalistycznego Nr 2 w Bytomiu

Zadanie będzie obejmować rewitalizację terenów zielonych Szpitala Specjalistycznego Nr 2 w Bytomiu, w celu przywrócenia walorów estetycznych oraz stworzenia miejsc sprzyjających pobytowi pacjentów. Odbiorcami zadania będą w głównej mierze pacjenci Szpitala (mieszkańcy całego województwa śląskiego, ok. 250 tys. pacjentów rocznie), ich rodziny oraz mieszkańcy aglomeracji górnośląskiej. W ramach zadania powstaną m.in.: ławki parkowe, kosze na śmieci, solarne oświetlenie, drewniany plac zabaw z powierzchnią ekologiczną i monitoringiem, przestrzeń zielona oraz ekologiczne tablice informacyjne. Zadanie ma charakter ekologiczny, wpływa na poprawę środowiska naturalnego i jest skierowanie głównie dla pacjentów Szpitala i odwiedzających.

Potęga pary - jak parowóz zmienił świat

Przejazdy pociągami Górnośląskich Kolei Wąskotorowych na trasie Bytom - Tarnowskie Góry połączone z lekcją żywej historii adresowane do dzieci i młodzieży z powiatów gliwickiego, tarnogórskiego, lublinieckiego oraz miast Bytom i Gliwice. Pociągi będzie prowadził Ryszard (zabytkowy parowóz typu "Ryś"). W ramach lekcji żywej historii opowiemy o znaczeniu silnika parowego dla rozwoju przemysłu górnośląskiego oraz o pracy kolejarzy, między innymi maszynisty, palacza i dyżurnego ruchu. Przewiduje się uruchomienie 18 pociągów wiosna - lato - jesień 2024

Filmowe zakończenie wakacji w Bytomiu

W ramach przedstawionego projektu planuje się organizację plenerowego pokazu filmowego na zakończenie wakacji w Bytomiu. Film zostanie wyświetlony w sposób niestandardowy, ponieważ z udziałem śląskiego dubbingu. Pokaz zostanie zorganizowany w wyjątkowym miejscu - w zrewitalizowanym Pałacu w Bytomiu Miechowicach, który ponad 100 lat temu był związany z rodziną Tiele-Winckler. Projekt łączy ze sobą walory tego wyjątkowego miejsca, a także kultury śląskiej.