Z okazji obchodzonego 24 sierpnia Dnia Niepodległości Ukrainy przed lokalem w Bytomiu rozwinięto flagę Ukrainy, upamiętniając to jedno z najważniejszych dla naszych wschodnich sąsiadów świąt. Z kolei dzisiaj 25 sierpnia z gościnną wizytą do Bytomia zawitały dzieci i młodzież z Polskiej Szkoły Sobotnio-Niedzielnej im. Paderewskiego z Żytomierza, partnerskiego miasta Bytomia.
W uroczystościach upamiętniających przypadający 24 sierpnia Dzień Niepodległości wzięli udział przedstawiciele naszego miasta: prezydent Bytomia Mariusz Wołosz i zastępca prezydenta Adam Fras oraz przewodniczący Rady Miejskiej w Bytomiu Michał Staniszewski, a także senator RP Halina Bieda oraz mieszkańcy naszego miasta i obywatele Ukrainy przebywający w Bytomiu.
Z kolei podczas piątkowej 25 sierpnia wizyty uczniów w Bytomiu, młodzież spotkała się z zastępcą prezydenta Bytomia Adamem Frasem, odwiedziła Dom Kombatanta oraz wspólnie z historykiem Tomaszem Saneckim poznała historię budynku Urzędu Miejskiego w Bytomiu oraz postać nadburmistrza Georga Brüninga, jednego z najbardziej zasłużonych mieszkańców naszego miasta.
Dzieci i młodzież, która odwiedziła Bytom uczęszcza do Polskiej Szkoły Sobotnio - Niedzielnej im. Ignacego Jana Paderewskiego przy Żytomierskim Obwodowym ZPU. Na Śląsku uczniowie przebywają już od 16 sierpnia, a nasze miasto jest jednym z wielu w regionie, które odwiedzają. Dzisiaj dzieci i młodzież zobaczą jeszcze Muzeum Górnośląskie, pływalnię krytą przy ul. Parkowej 1 oraz Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych w Bytomiu - Rozbarku.
Żytomierz miastem partnerskim Bytomia
Przypomnijmy, że Bytom i Żytomierz podpisały umowę partnerską 9 września 2016 roku, deklarując chęć współpracy m.in. w zakresie wymiany doświadczeń w dziedzinie gospodarki, kultury, rozwoju samorządu terytorialnego, a także w dziedzinie edukacji i nauki.
Żytomierz położony jest nad rzekami Teterew i Kamianką, około 130 km na zachód od Kijowa. Jest największym miastem w Rejonie Poleskim i największym skupiskiem obywateli polskiego pochodzenia na Ukrainie.
24 sierpnia. Dzień niepodległości Ukrainy
24 sierpnia obchodzony jest Dzień Niepodległości Ukrainy. Święto państwowe naszego wschodniego sąsiada ustanowiono w rocznicę uchwalenia 24 sierpnia 1991 roku Deklaracji Niepodległości Ukrainy przez Radę Najwyższą Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Warto dodać, że w referendum niepodległościowym, które odbyło się 1 grudnia 1991 roku wzięło udział 84,18% obywateli uprawnionych do głosowana, spośród których 90% opowiedziało się za niepodległością swojego kraju, a już 20 lutego 1992 roku parlament ukraiński przyjął uchwałę w sprawie ustanowienia Dnia Niepodległości Ukrainy, który przypada właśnie 24 sierpnia.
Jednym z pierwszych krajów, który uznał niepodległość Ukrainy była Polska, co miało miejsce już 2 grudnia 1991 roku. Oprócz naszego kraju w tym samym dniu zrobiła to także Kanada oraz prezydent Rosyjskiej FSRR Borys Jelcyn. W grudniu 1991 roku niepodległość Ukrainy uznało jeszcze 69 państw, zaś w 1992 roku kolejne 64 kraje na całym świecie.