Wczoraj policjanci bytomskiej drogówki prowadzili działania pod hasłem „Bezpieczny Rower". W ramach działań mundurowi zwracali uwagę na wykroczenia popełniane przez kierujących pojazdami wobec rowerzystów, jak i na zachowanie zgodne z przepisami samych użytkowników jednośladów. Stróże prawa podczas wczorajszej akcji ujawnili łącznie 17 wykroczeń, dwóch pijanych rowerzystów i kierowcę samochodu po użyciu alkoholu.

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego bytomskiej komendy oprócz codziennych kontroli prowadzą dodatkowo różnego rodzaju działania. Wczorajsza akcja mundurowych pod hasłem „Bezpieczny Rower” miała na celu zwiększenie bezpieczeństwa rowerzystów. Policjanci zwracali szczególną uwagę na wykroczenia popełniane przez kierujących pojazdami względem użytkowników jednośladów, kontrolowali również, czy zachowanie rowerzystów jest zgodne z przepisami.

Stróże prawa podczas wczorajszych działań skontrolowali 75 pojazdów i przeprowadzili 34 kontrole rowerów. Policjanci sprawdzali jednoślady również pod kątem właściwego stanu technicznego. Mundurowi ujawnili 17 wykroczeń, w tym 11 dotyczyło nieprawidłowych zachowań kierujących samochodami wobec rowerzystów, a 6 wykroczeń popełnili użytkownicy jednośladów. Dla dwóch pijanych rowerzystów jazda na rowerze zakończyła się mandatami w wysokości 2,5 tysiąca złotych, a 41-letni mieszkaniec Bytomia za jazdę samochodem po życiu alkoholu stracił prawo jazdy.

Policjanci przypominają, że nie ważne czy prowadzimy samochód, motocykl czy rower pamiętajmy o zachowaniu zdrowego rozsądku i wzajemnym szacunku na drodze. Należy też bezwzględnie przestrzegać przepisów obowiązujących w ruchu drogowym.


Pamiętajmy, że:

  • Na drodze, rowerzysta jest zobowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.
  • Ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym, gdy porusza się po drodze dla rowerów i pieszych.
  • Rowerzysta w ramach wyjątku może korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych w przypadku, gdy opiekuje się osobą w wieku do 10 lat kierującą rowerem, szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 metry i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów, albo gdy warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni ze względu na śnieg, silny wiatr, ulewę, gołoledź czy gęstą mgłę.
  • Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym!
  • Przepisy zabraniają ruchu rowerów po drogach ekspresowych i autostradach!
  • Dzieci poniżej 10-tego roku życia mogą poruszać się na rowerze jedynie pod opieką osoby dorosłej. Osoba, która ukończyła 17 lat, może przewozić na rowerze dziecko w wieku do 7 lat, pod warunkiem, że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę lub w przyczepie rowerowej.
  • Zbliżając się do przejścia dla pieszych, rowerzysta jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.
  • Podobnie jak inni kierujący, rowerzysta ma zakaz wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany.
  • Omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu oraz jazdy wzdłuż po przejściu dla pieszych.

Rowerzysta zobowiązany jest przestrzegać również następujących zakazów:

  • Jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu. Dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego roweru obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.
  • Czepiania się pojazdów.
  • Jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach.
  • Kierowania rowerem w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu.
  • Korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.

Choć przepisy dotyczące ruchu rowerów nie nakładają obowiązku jazdy w kasku ochronnym i z elementami odblaskowymi to zachęcamy do ich używania. Rowerzysta powinien zadbać o własne bezpieczeństwo.


Przypominamy również, że rower powinien posiadać odpowiednie wyposażenie i być sprawny technicznie. Bardzo istotne jest oświetlenie. Polskie prawo reguluje to jasno. Jeżdżąc w dzień, należy posiadać tylne oświetlenie odblaskowe w kolorze czerwonym. W trakcie jazdy po zmroku dochodzi jeszcze przednie oświetlenie białe lub żółte oraz tylne czerwone. Sam rower powinien być przygotowany do jazdy, a najważniejsze jest sprawdzenie hamulców. Musi mieć też na wyposażeniu dzwonek.


Bezpieczeństwo rowerzystów zależy również od innych uczestników ruchu. Przede wszystkim kierowców samochodów, którzy powinni respektować pierwszeństwo przejazdu rowerzystów w miejscach wskazanych przepisami:

  • Zbliżając się do przejazdu dla rowerów, kierujący jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe.
  • Jeżeli skręca w drogę poprzeczną, również jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić.
  • Przejeżdżając przez drogę dla rowerów poza jezdnią, kierujący jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa rowerowi.
  • Kierującemu pojazdem zabrania się wyprzedzania pojazdu na przejeździe dla rowerów i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejazdu, na którym ruch jest kierowany.
  • Ponadto podczas wyprzedzania roweru, kierujący jest obowiązany zachować odstęp nie mniejszy niż 1 metr!