W ramach Sieci Scen Prezentacyjnych Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca, w piątek, 9 października o 19.00 na deskach Teatru Rozbark zaprezentowany zostanie spektakl ,,Café Müller" w wykonaniu Dominika Więcka.
Das ist main Café Müller - mówi artysta i staje się jasne, że historia tancerza i spektakl Piny Bausch splatają się nierozłącznie. Do świata wytworzonego w spektaklu niemieckiej choreografki, wprowadzona zostaje dialogująca z oryginałem historia. Powstałe obrazy nawiązują do biografii performera, który urodzony w Iserlohn w Niemczech, a wychowany w Polsce, od jakiegoś czasu zadaje sobie pytanie: co by było, gdyby jego rodzice nie podjęli decyzji o powrocie do kraju.
Wychodząc od własnej historii, wykorzystując twórczość Piny Baush powstał spektakl o poczuciu zagubienia, naprzemiennie wzrastającej i opadającej determinacji, nostalgii za rzeczami, które nigdy się nie miały przydarzyć, chęci sprawczości oraz odwadze związanej z konfrontacją z samym sobą.
Dominik Więcek jest absolwentem Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu, stypendystą Folkwang Universität der Kunste w Essen. Współpracował m.in. z Jackiem Łumińskim, Jerzym Stuhrerm, Giorgią Maddammą, Idanem Cohenem, Jeansem van Daelem, Sylwią Hefczyńską-Lewandowską i niemiecka grupą Bodytalk.
Jego choreografie przepełnione są humorem, lekkością i żartobliwością. Jako choreograf i performer dekonstruuje historię tańca, normy i tradycje teatralne. Próbuje budować mosty pomiędzy wątkami biograficznymi i doświadczeniami publiczności. Wierzy w spektakle, w których szczerość może być usytuowana gdzieś pomiędzy prywatnością, a skrajną teatralną formalnością.
Spektakl powstał w ramach programu „Przestrzenie Sztuki”, finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Operatorem projektu w Lublinie jest Centrum Kultury w Lublinie.
Organizatorem Sieci Scen Prezentacyjnych jest Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.