Dla gołębiarzy z Bytomia - Suchej Góry i Stroszka to był wyjątkowy dzień. W sobotę 4 listopada w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej przy ul. 9 Maja w Suchej Górze podsumowali kończący się rok, a najlepsi hodowcy odebrali pamiątkowe puchary i dyplomy.

Gołębiarze w Suchej Górze podsumowali rok

Pasja na całe życie

Gołębiarze to pasjonaci, którzy swój wolny czas poświęcają pasji, czyli hodowli gołębi, które biorą udział w tzw. lotach, które odbywają przez dwa sezony w ciągu całego roku. Od 1 czerwca do 31 lipca to sezon lotów dla gołębi dorosłych, które odbywają od 14 do 16 lotów i mogą pokonać trasę nawet 1000 km, z kolei od 15 sierpnia do 30 września to sezon dla gołębi młodych, które odbywają do 6 lotów i mogą pokonać odległość do 400 km.

Podczas sobotniego spotkania podsumowano ostatnie loty gołębi, które organizowano z Niemiec do Polski na dystansie około 500 km. Warto dodać, że wśród liderów, którzy osiągają największe sukcesy należą do sekcji Sucha Góra - Stroszek - Bobrowniki Śląskie: Krzysztof Kokot, Jan Kuś, Andrzej Trębaczowski oraz Antoni Głogowski. W sumie sekcja liczy około 20 członków.

Na Śląsku działają już ponad 100 lat

Polski Związek Hodowców Gołębi Pocztowych podzielił terytorium kraju na kilka regionów lotowych. Regiony dzielą się na okręgi, te na oddziały, a najmniejszą jednostką jest sekcja. Początek historii śląskiego gołębiarstwa to okres pierwszych lat XX wieku. Już w 1905 roku powstało pierwsze zrzeszenie hodowców gołębi - w Zabrzu, jednak zdecydowana większość powstała po odzyskaniu przez Polskę niepodegłości w 1918 roku. Zgody na ich powstawanie a także na podejmowanie hodowli i loty gołębi udzielało Ministerstwo Spraw Wojskowych, bowiem dla wojska gołębie stanowiły ważny instrument łączności.

Warto dodać, że gołębiarze z Suchej Góry zrzeszeni byli w oddział już od 1922 roku, gdy kilkunastu hodowców z Radzionkowa, Kozłowej Góry, Orzecha i Suchej Góry zawiązało oddział V-27 „Tempo”.