Już po raz czwarty w naszym mieście wręczone zostaną stypendia Prezydenta Bytomia z zakresu twórczości artystycznej i upowszechniania kultury. Trafią one do dziesięciu twórców działających w takich obszarach, jak: literatura, sztuki wizualne, projekty interdyscyplinarne, folklor i tradycja, taniec i muzyka. Na ten cel przeznaczone będzie 96 tys. zł z budżetu gminy.
W dziedzinie literatura stypendium otrzyma Adrian Katroshi, scenarzysta, twórca bloga „Utropy Micyny” i autor napisanej po Śląsku książki pod tym samym tytułem. Projekt będzie polegał na napisaniu opowiadań w języku śląskim, których zbiór zostanie wydany w formie książki (papierowej i e-book). Jej roboczy tytuł to „Utropy Micyny 2” i będzie ona kontynuacją książki „Utropy Micyny. Dyć niy kożdy superbohater nosi plała.”
W tej samej kategorii stypendium przyznane zostało Marcinowi Wądołowskiemu, który opracuje i przygotuje do druku monografię (biografię) Łukasza Wallisa pod roboczym tytułem „Z pieśnią ludową przez życie. Łukasz Wallis - rozbarski zbieracz pieśni ludowych”.
W dziedzinie literatury i niematerialnego dziedzictwa stypendium otrzyma Anna Meiser, która w ramach programu stypendialnego będzie pracować nad publikacją „Bytom w słowach poetów - bytomian z pierwszego powojennego dwudziestopięciolecia.” Książka ma być popularnonaukową opowieścią o Bytomiu i jego przeszłości, którą autorka będzie chciała zainteresować czytelników w każdym wieku.
W dziedzinie intermedia, projekty interdyscyplinarne i z wykorzystaniem nowych technologii otrzymała Katarzyna Zioło, tancerka, performerka i pedagożka, która w przyszłym roku będzie realizować interdyscyplinarny program edukacyjno-artystyczny z zakresu intermediów pt.: Przestrzeń ciała/Ciało przestrzeni - skierowany do młodych tancerzy i dorosłych pasjonatów, amatorów-performerów zajmujących się amatorsko sztuką tańca, ruchem i performancem. Projekt będzie łączył działania performatywne, fotografie oraz multimedia. Złoży się na niego m.in. 12 spotkań warsztatowych, sesja zdjęciowa oraz plan zdjęciowy. Ostatecznym efektem programu będzie wieczór finałowy, podczas którego zostanie zaprezentowany finałowy performance.
W dziedzinie projekty interdyscyplinarne i z wykorzystaniem nowych technologii stypendium otrzymała Dominika Malska. W ramach projektu zostanie zorganizowany i przeprowadzony cykl warsztatów artystyczno-rozwojowych dla kobiet powyżej 18 roku życia z terenu Bytomia. Działania odbędą się w galerii sztuki, w bezpośrednim kontrakcie z instalacjami artystycznymi, stanowiącymi impuls do rozmów oraz do wymiany myśli. Rezultatem przeprowadzonych warsztatów będzie wzrost samoświadomości uczestniczek, poczucie własnej wartości i pewności siebie oraz ich rozwój emocjonalny i społeczny.
W dziedzinie intermedia, projekty interdyscyplinarne i z wykorzystaniem nowych technologii otrzymał muzyk instrumentalista Tomasz Herisz. W ramach projektu stworzy interdyscyplinarny utwór na wibrafon solo z elektroniką i wizualizacjami pt. Mam prawo. Prawykonanie usłyszymy w ramach obchodów 770- lecie nadania praw miejskich Bytomiowi.
W dziedzinie literatury stypendium otrzymała Anna Seemann-Majorek. Jej projekt zakłada przygotowanie 10 bajek o bytomskich kobietach pt. „O Bytomiankach - bajki Bytomianki czyli kobiecy pierwiastek Bytomia”, które udostępnione zostaną bezpłatnie na stronie Ewangelickiego Stowarzyszenia Kultury i Fundacji Passart.
W dziedzinie upowszechnianie kultury stypendium otrzymał Andrzej Chłapecki. W ramach programu stypendialnego Chłapecki uhonoruje dorobek artystyczny Jacka Nalewajka, malarz i rzeźbiarz związanego ze śląskim środowiskiem artystycznym.
W dziedzinie literatury stypendium otrzymała Nina Nowara-Matusik, która przełoży na język polski opowiadania „Unter Tage/Na dole” pióra bytomskiego pisarza Josefa Wiessalli, opracuje redakcyjne przekład oraz przygotuje go do publikacji.
W dziedzinie projekty interdyscyplinarne stypendium przyznane zostało Magdalenie Mikrut-Majeranek, która przygotuje spacerownik bytomski popularyzujący turystykę industrialną w Bytomiu. W publikacji znajdą się też informacje na temat dziejów Bytomia, jego kultury i tradycji kultywowanych przez dawnych mieszkańców. Zostaną one utrwalone w formie cyfrowej i opublikowanie w Internecie w wolnym dostępie.