Jak wspierać dzieci i młodzież w radzeniu sobie z emocjami oraz jak wyzwalać w młodych moc i siłę do działania? Między innymi tym zagadnieniom poświecone są warsztaty Kids’ Skills, w których udział biorą nauczycielki i nauczyciele z sześciu bytomskich placówek. Szkolenie prowadzi Fundacja Ulica.

Specjaliści Fundacji Ulica, z którymi nasze miasto współpracowało podczas realizacji projektu Ambasadorzy Niemożliwego, od lat pracują nad skutecznymi sposobami rozwijania odporności psychicznej dzieci i młodzieży.

Badania potwierdzają związek pomiędzy wysoką prężnością psychiczną, a obserwowanym u dzieci i młodzieży niższym poziomem objawów depresji, mniejszą skłonnością do zachowań problemowych czy mniejszą skłonnością do uzależnień.

- Wierzymy, że dzieci i młodzież otoczone dobrymi dorosłymi, nauczycielami, wychowawcami, specjalistami wyposażonymi w dostosowane do ich potrzeb narzędzia profilaktyczne i terapeutyzujące, mogą udzielać im adekwatnego wsparcia - mówi Adrian Kowalski, prezes Fundacji Ulica.

Nowoczesne metody pracy

Kids’ Skills to metoda pracy z dziećmi i młodzieżą opracowana przez fińskiego psychiatrę dziecięcego Bena Furmana. Jej celem jest pomaganie dziecku w uczeniu się umiejętności, dzięki którym przezwycięży problemy, wykorzystując swoje mocne strony. Pierwsza grupa nauczycieli spotkała się w Specjalnym Ośrodku Wychowawczym, gdzie podczas trzydniowych warsztatów szlifowała swoje kompetencje oraz przygotowywała się do wdrażania nowoczesnych metod w swojej codziennej pracy wychowawczej.

I tak uczestnicy szkolenia poznają m.in. podstawowe metody pracy w nurcie Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach, poszerzają swoje umiejętności w zakresie budowania porozumienia z rodziną dziecka i diagnozy potencjału zarówno dziecka, jak i jego rodziny.

Łącznie w warsztatach udział wzięło 12 nauczycieli w tym ośmiu specjalistów ze Specjalnego Ośrodka Wychowawczego nr 2.

- Pracowaliśmy blokami teoretycznymi na przemian z blokami praktycznymi. Szkolenie odbyło się w bardzo dobrej atmosferze, było merytoryczne, a większość uczestników wyraziła chęć kontynuacji szkolenie na II poziomie, który dotyczy pracy z grupą - mówił Paweł Kędzior, dyrektor Specjalnego Ośrodka Wychowawczego nr 2.

Szkolenia są finansowane z budżetu gminy.