Kim byli fundatorzy bytomskiej architektury, jacy sławni architekci śródmiejskiej zabudowy tworzyli w Bytomiu, a także jak zmieniała się architektura Bytomia na przełomie XIX i XX wieku. O tym wszystkim opowiedziała 25 stycznia w Miejskiej Bibliotece Publicznej podczas promocji książki „Budowniczowie i fundatorzy architektury dawnego Bytomia”, dr Helena Jadwiszczok - Molencka.

O historii budowniczych i fundatorach architektury dawnego Bytomia - spotkanie autorskie z dr Heleną Jadwiszczok - Molencką

O dawnej historii i architekturze Bytomia

Książka „Budowniczowie i fundatorzy architektury dawnego Bytomia” autorstwa dr Heleny Jadwiszczok-Molenckiej, to podróż w czasie do XIX i na początek XX wieku. Bytom, który ukazuje publikacja, to miasto w czasach swojej świetności, objawiającej się poprzez wielokulturowość, dynamicznie zmieniającą się przestrzeń, a także znacznie większą mnogość dziedzin handlu i usług niż obecnie.

Wszystkich miłośników Bytomia zachęcamy do zakupienia książki i poznania twórców oraz pomysłodawców śródmiejskiej zabudowy prywatnej, usługowej oraz sakralnej. Podczas tego spaceru śladem przeszłości, opisane zostały miejsca doskonale znane bytomianom, jak i te, których forma znacznie zmieniła się na przestrzeni wieków i dekad. Każdy ma zatem szansę wejść w rolę architektonicznego detektywa i poznać niezgłębione dotąd tajemnice miasta.

Książkę można nabyć m.in. w biurze Towarzystwa Miłośników Bytomia przy ul. Powstańców Śląskich 10 w Bytomiu oraz nabyć w internetowej księgarni - polskaksiegarnia.pl

O autorce książki

Helena Jadwiszczok-Molencka - doktor nauk humanistycznych w dziedzinie kulturoznawstwa i religioznawstwa Uniwersytetu Śląskiego, historyk sztuki, absolwentka Liceum Plastycznego w Katowicach. Wieloletni pracownik Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków w Bytomiu, obecnie specjalista do spraw zrównoważonego budownictwa w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego. W swoich badaniach i publikacjach podejmuje tematy ochrony oraz wartościowania dziedzictwa kulturowego, sztuki, historii, kultury popularnej, intertekstualności. Prywatnie żona Jacka i mama Feliksa, mieszkanka i miłośniczka Bytomia; fanka mangi, anime, amerykańskich komiksów oraz filmów i seriali.