Spacer śladami dawnych kopalń dolomitu i srebra z Tomaszem Saneckim już w sobotę
Zapraszamy na niezwykły spacer po pograniczu Bytomia i Tarnowskich Gór, gdzie historia wydobycia dolomitu i srebra łączy się z pięknem natury. To doskonała okazja, by poznać tajemnice dawnych kopalni i zobaczyć, jak działalność człowieka wpłynęła na krajobraz tego regionu.

Wędrówka przez historię górnictwa na Śląsku

W najbliższą sobotę, 6 lipca, odbędzie się wyjątkowy spacer śladami dawnych ośrodków wydobycia dolomitu i srebra. Trasa prowadzi przez malownicze tereny pogranicza Bytomia i Tarnowskich Gór, gdzie kiedyś kwitło górnictwo. To niepowtarzalna okazja, aby zobaczyć pozostałości dawnych kopalń i poznać ich historię.

Odkrywanie tajemnic dawnych kopalni

Podczas spaceru odwiedzimy nieczynną kopalnię dolomitu w Bytomiu–Suchej Górze oraz dawne obszary wydobycia galeny, czyli rudy ołowiu z domieszką srebra. Trasa obejmuje również tajemniczą budowlę w rejonie dawnego kamieniołomu "Blachówka", gdzie kiedyś wydobywano żelazo, a później dolomit. Spacer zakończy się na Hałdzie Popłuczkowej, skąd roztacza się piękna panorama Tarnowskich Gór.

Spacer z przewodnikiem

Przewodnikiem po tych historycznych miejscach będzie bytomski historyk Tomasz Sanecki, autor bloga "Mój Historyczny Blog" oraz licznych książek poświęconych dziejom Bytomia. Jego opowieści pozwolą lepiej zrozumieć, jak wyglądała praca w kopalniach i jakie znaczenie miały one dla regionu.

Praktyczne informacje

Spacer rozpocznie się o godzinie 9:00 przed zajezdnią tramwajową w Bytomiu-Stroszku, na skrzyżowaniu ulic Drzewnej i Łokietka. Bilety są jeszcze dostępne, a po spacerze uczestnicy będą mogli zwiedzić Zabytkową Kopalnię Srebra w promocyjnej cenie. Organizatorzy przypominają o wygodnym obuwiu, które jest niezbędne podczas pieszej wędrówki.

Organizatorzy i cel wydarzenia

Wydarzenie jest częścią akcji "Spacery tematyczne Bytom i Tarnowskie Góry", realizowanej przez Lokalną Organizację Turystyczną Miasta Gwarków. W inicjatywie biorą udział samorządy Tarnowskich Gór, Bytomia, Zbrosławic oraz Powiatu Tarnogórskiego, a także Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, zarządzające obiektami wpisanymi na listę UNESCO w województwie śląskim, Muzeum w Tarnowskich Górach, Stowarzyszenie Górnośląskie Koleje Wąskotorowe, Stowarzyszenie Gliwicka 66 i Stowarzyszenie Dziedzictwo. Celem organizacji jest utworzenie i zarządzanie produktem turystycznym "Miasta Gwarków. Szlak Srebra i Wody w Tarnowskich Górach, Bytomiu i Zbrosławicach".

Serdecznie zapraszamy do udziału w tym wyjątkowym spacerze, który pozwoli odkryć bogatą historię naszego regionu i cieszyć się jego pięknem.


Wg inf z: Urząd Miejski w Bytomiu