Miasto przystępuje do długo oczekiwanej przebudowy ul. Kilara. Ogłoszono przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej, co jest pierwszym krokiem w realizacji tej ważnej inwestycji. Prace obejmą również odcinki ul. Tuwima, Bernardyńskiej i Łagiewnickiej.
- Przygotowania do przebudowy ul. Kilara
- Zakres planowanej inwestycji
- Wyzwania projektowe i dodatkowe prace
- Termin realizacji dokumentacji projektowej
- Dofinansowanie z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii
Przygotowania do przebudowy ul. Kilara
Ul. Kilara, niegdyś droga techniczna łącząca kopalnię Rozbark z ul. Łagiewnicką i Chorzowską, dzisiaj służy mieszkańcom osiedla w rejonie ul. Tuwima oraz kierowcom skracającym drogę z Zamłynia na Rozbark i osiedle Arki Bożka. Miejski Zarząd Dróg i Mostów ogłosił przetarg na opracowanie dokumentacji przebudowy tej ulicy oraz odcinków ul. Tuwima, Bernardyńskiej i Łagiewnickiej. Oferty można składać do 15 lipca.
Zakres planowanej inwestycji
Przebudowa ul. Kilara jest niezbędna ze względu na jej zły stan techniczny. Brak kanalizacji deszczowej, liczne spękania i wybrzuszenia nawierzchni to główne problemy, które mają zostać rozwiązane. Projekt obejmuje przebudowę kilometrowego odcinka drogi wraz ze skrzyżowaniami z ulicami Tuwima, Bernardyńską i Łagiewnicką oraz w rejonie ul. Chorzowskiej. Planuje się również budowę drogi dla rowerzystów i pieszych, kanalizacji, kanału technologicznego oraz modernizację oświetlenia.
Wyzwania projektowe i dodatkowe prace
Projektanci będą musieli uwzględnić wiele dodatkowych aspektów, takich jak przebudowa sieci i urządzeń podziemnych, przestawienie słupów energetycznych i oświetleniowych oraz zagospodarowanie terenu. Zmiana geometrii skrzyżowań, zwłaszcza ul. Kilara z ul. Łagiewnicką i ul. Tuwima, gdzie obecnie znajduje się minirondo, to kolejny istotny element projektu. Dodatkowo, w ramach zadania wykonawca będzie musiał uzyskać wszystkie niezbędne decyzje oraz pozwolenia umożliwiające rozpoczęcie robót budowlanych.
Termin realizacji dokumentacji projektowej
Na wykonanie całości dokumentacji projektowej przewidziano 18 miesięcy, z czego 14 miesięcy przeznaczono na prace projektowe, a kolejne 4 miesiące na uzyskanie prawomocnych decyzji. Dzięki temu, po uzyskaniu dofinansowania, miasto będzie mogło ogłosić przetarg na realizację inwestycji.
Dofinansowanie z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii
Miasto pozyskało dofinansowanie z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii w ramach Funduszu Odporności na kwotę prawie 115 tys. zł na opracowanie dokumentacji projektowej przebudowy ul. Kilara oraz odcinków ul. Tuwima, Bernardyńskiej i Łagiewnickiej. Mimo że w 2023 roku wniosek miasta nie otrzymał dofinansowania, władze nie ustają w staraniach o pozyskanie środków na realizację tej kluczowej dla mieszkańców inwestycji. Jak zaznacza zastępca prezydenta Michał Bieda: „Na realizację tej inwestycji miasto starało się pozyskać środki zewnętrzne, jednak w 2023 roku nasz wniosek nie otrzymał dofinansowania. Teraz ogłosiliśmy przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej i ponownie będziemy starać się o pozyskanie środków na realizację tej ważnej dla mieszkańców Rozbarku inwestycji.”
Na podst. Urząd Miejski Bytom