Spacer śladem Drogi św Jakuba odkrywa tajemnice Bytomia i Rept

Bytom i Repty Śląskie skrywają niezwykłe tajemnice, które odkryli uczestnicy wyjątkowego spaceru śladami Drogi św. Jakuba. To nie tylko podróż przez malownicze tereny i historyczne miejsca, ale także fascynująca lekcja o przeszłości regionu, która wciąga każdego miłośnika lokalnej historii i przyrody.
- Bytom i Repty Śląskie zaskakują pięknem zielonych zakątków i dawnych kopalni
- Historia górnictwa i przyroda chroniona w rezerwacie Segiet
- Repty Śląskie z „Źródełkiem Młodości” i pamiątkami po granicy polsko-niemieckiej
- Zaproszenie na kolejny spacer po tajemnicach bytomskich szkół
Bytom i Repty Śląskie zaskakują pięknem zielonych zakątków i dawnych kopalni
W sobotę 5 lipca mieszkańcy oraz turyści mieli okazję przemierzyć fragment słynnego szlaku pielgrzymkowego – Drogi św. Jakuba, który prowadzi aż do Santiago de Compostela w Hiszpanii. Przewodnikiem podczas tej wyprawy był bytomski historyk Tomasz Sanecki, który zabrał uczestników w podróż po urokliwych terenach Bytomia i Rept Śląskich. Trasa przebiegała m.in. przez Rezerwat „Segiet”, który zachwyca bogactwem przyrody i jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Szlak oznaczony jest charakterystycznym symbolem żółtej muszli na granatowym tle, a kierunek wskazują żółte strzałki, które pomagają pielgrzymom dotrzeć do celu. W Bytomiu droga Via Regia, zwana też „Drogą Królewską”, łączy Piekary Śląskie ze Zbrosławicami na odcinku około 18 kilometrów, oferując wspaniałe widoki i możliwość poznania lokalnej historii.
Historia górnictwa i przyroda chroniona w rezerwacie Segiet
Spacerowicze mieli szansę zobaczyć pozostałości po dawnej kopalni dolomitu „Blachówka” w Suchej Górze, gdzie do dziś stoi żelbetowy szkielet młyna służącego kiedyś do kruszenia wydobywanego surowca. Ten obiekt to jeden z ostatnich świadków przemysłowej przeszłości regionu.
Rezerwat „Segiet” powstał w 1953 roku i obejmuje Las Segiecki na Srebrnej Górze – najwyższym wzniesieniu Garbu Tarnogórskiego. Znajduje się tu imponująca różnorodność roślinności – ponad 24 gatunki drzewiastych oraz ponad 100 gatunków roślin zielnych. Dominują buki liczące sobie ponad 150 lat, a także świerki, jawory, sosny i brzozy. W 2017 roku obszar ten został doceniony przez UNESCO za swoje unikalne walory przyrodnicze, a niedawna rozbudowa rezerwatu do powierzchni 92,29 hektara pozwoliła na ochronę dawnych wyrobisk górniczych rudy żelaza i innych minerałów.
Repty Śląskie z „Źródełkiem Młodości” i pamiątkami po granicy polsko-niemieckiej
Podczas wycieczki uczestnicy odwiedzili także „Źródełko Młodości” oraz okazały kamień z napisem „Versailles 28.6.1919”, który przypomina o trudnych losach regionu po I wojnie światowej. Obok stoją słupki graniczne z literami „P” oraz „D”, przeniesione tu w latach 70. XX wieku przez pasjonatów historii z Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.
Choć granica polsko-niemiecka nie przebiegała dokładnie w tym miejscu w okresie międzywojennym, te symbole przypominają o podziale Górnego Śląska z 1922 roku, który rozdzielił region na dwie części – polską i niemiecką. Po stronie Polski znalazły się m.in. Katowice, Chorzów (dawna Królewska Huta), Pszczyna czy Tarnowskie Góry wraz z Reptami Śląskimi. Natomiast Niemcy zachowały takie miasta jak Gliwice, Zabrze czy Bytom.
Tomasz Sanecki podczas spaceru podzielił się również opowieściami o powstaniach śląskich oraz roli Bytomia w plebiscycie decydującym o przynależności tych ziem.
Zaproszenie na kolejny spacer po tajemnicach bytomskich szkół
Miłośnicy historii mają już zaplanowaną kolejną atrakcję – 12 lipca o godzinie 9:00 odbędzie się spacer po najpiękniejszych budynkach szkolnych Bytomia. Spotkanie rozpocznie się pod pomnikiem „Śpiącego Lwa” na bytomskim Rynku.
Przewodniczką będzie Małgorzata Janota – znana ekspertka od dziejów miasta, która zabierze uczestników w fascynującą podróż przez historię szkolnictwa od średniowiecza aż po czasy nowoczesne. W trakcie wycieczki dowiemy się nie tylko o architekturze gmachów, ale także o mniej znanych wydarzeniach rozgrywających się za murami szkół.
Bilety na to wydarzenie są jeszcze dostępne do nabycia online.
Na podstawie: UM Bytom
Autor: krystian