Ze sztuką do ludzi



Życie i twórczość G. G. Gorczyckiego, barokowego kompozytora z Rozbarku, rozsławił festiwal jego imienia. Wydarzenie to na stałe wpisało się w artystyczny kalendarz Śląska. Podczas wczorajszej /26 września/ konferencji przybliżono tegoroczny repertuar oraz zaprezentowano idee nowo powstałego Biura Inicjatyw Społecznych im. G. G. Gorczyckiego.

Z zamiarem uruchomienia biura, które popularyzowałoby dorobek pochodzącego z naszego miasta kompozytora, nosiliśmy się kilka lat. Cieszę się, że dzięki przychylności władz miasta będziemy mogli zrealizować idee dzielenia się i przybliżania sztuki wysokiej mieszkańcom Bytomia
– mówił Adam Wesołowski, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu G.G. Gorczyckiego.

Biuro Inicjatyw Społecznych im. G. G Gorczyckiego będzie więc miejscem aktywnego promowania i rozwijania działań kulturalnych i edukacyjnych nie tylko wśród młodych odbiorców kultury. Na siedzibę nowej placówki wybrano Teatrze Rozbark, a więc miejsce - przykład tego, jak poprzez liczne projekty społeczne można stać się w krótkim czasie nieodzowną częścią krajobrazu miasta.

Naszym zadaniem będzie zburzyć mur, jaki wyrósł między kulturą wysoką a kulturą popularną. Poprzez projekty edukacyjne i społeczne, współprace z bytomskimi  będziemy angażować młodych do uczestnictwa w wartościowych wydarzeniach kulturalnych
– mówi Karol Furtak, kierownik nowo powstałego biura.

Słowa uznania do inicjatorów przedsięwzięcia skierował też prezydent Damian Bartyla: Jesteśmy dumni, że to właśnie w Bytomiu udało się stworzyć festiwal, który cieszy się uznaniem zarówno artystów, jak i publiczności. Wierzę, że również działania na płaszczyźnie społecznej będą źródłem inspiracji i satysfakcji.

Warto dodać, że na tegoroczną 13. edycję festiwalu, który rozpocznie się 8 listopada, złoży się dwadzieścia jeden koncertów z udziałem znakomitości polskiej i światowej sceny muzycznej. „Wieki Niepodległej Kultury” to ukazanie bogactwa rodzimej muzyki i rozmachu artystycznych idei, zrodzonych na przestrzeni wieków wolności polskiego narodu, tj. w stuleciu poprzedzającym utratę niepodległości oraz kończącym się właśnie stuleciu po jej odzyskaniu.

Więcej informacji na: www.gorczycki.pl.

Galeria zdjęć:



Autor: AK
Zdjęcia: Hubert Klimek