Prawie 80 tys. zł dofinansowania otrzymał Bytom na realizację trzeciej edycji projektu "Drogowskaz dla rodzin". Tym razem będzie on przebiegał pod hasłem "Strefa bezpieczeństwa", a pieniądze w większości przeznaczone zostaną na doposażenie Ośrodka Interwencji Kryzysowej (OIK). Będą też warsztaty dla osób doświadczających przemocy i kampania informacyjna.

Projekt dofinansuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Skorzystaliśmy z tego, że ministerstwo daje możliwość pozyskania środków na dostosowanie istniejącej infrastruktury instytucjonalnej do potrzeb osób dotkniętych przemocą w rodzinie - mówi Marta Szmelcer, po. kierownika OIK. Pieniądze przeznaczymy przede wszystkim na zakup wyposażenia Ośrodka Interwencji Kryzysowej - miejsca, gdzie osoby dotknięte przemocą poczują się bezpiecznie. To przede wszystkim przedmioty codziennego użytku, np.: łóżko z materacem, krzesła, stół, szafa, sprzęt AGD (pralka, lodówka, kuchenka, odkurzacz),  i akcesoria kuchenne. Musimy wyposażyć również salę, gdzie będą prowadzone zajęcia terapeutyczne, a także kącik dla dzieci - dodaje Marta Szmelcer.

Przypomnijmy, kilka tygodni temu w naszym mieście nieco przeorganizowany został system wsparcia, Ośrodek Interwencji Kryzysowej został włączony w struktury Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, a siedziba OIK przeniesiona do budynku przy ul. Wrocławskiej 46. Tutaj osoby doświadczające  przemocy w rodzinie oraz osoby będące w sytuacji kryzysowej znajdują schronienie oraz pomoc specjalistów. Mam nadzieję, że udało nam się stworzyć dla nich bezpieczny miejsce, gdzie odzyskają poczucie bezpieczeństwa i równowagi - mówi Marta Szmelcer. Pamiętajmy jednak, że strefa bezpieczeństwa obejmuje również obszary psychiki. Poczucie bezpieczeństwa oraz postawa, które nie pozwalają na przemoc, zaczynają się w głowie, dlatego w ramach projektu (i nie tylko) będziemy prowadzić zajęcia z osobami doświadczającymi przemocy.

Głównym celem warsztatów jest podejmowanie działań w kierunku zatrzymania koła przemocy. Dopóki nie uświadomimy sobie, ze przemoc rodzi przemoc, nie uwolnimy się od destrukcyjnych myśli i zachowań, zwłaszcza wobec dzieci, które są słabsze i nie mają możliwości obrony - podkreśla Marta Szmelcer. Osoby doświadczające przemocy będą mogły  nauczyć się radzić sobie z gniewem, rozdrażnieniem, bezsilnością, wściekłością. Rozumieć zachowania dziecka i unikać krzywdzenia. Chcemy zachęcić do pracy nad sobą i swoim związkiem, a także uświadomić, jak traumatyczne dla dzieci jest dorastanie w atmosferze agresji i okazywania siły. Warsztaty prowadzone będą do końca grudnia, a prowadzą je doświadczeni psycholodzy i pedagodzy. 

Projekt zakłada również kampanię informacyjną. W mieście pojawią się ulotki i plakaty wskazujące miejsca, gdzie osoby dotknięte przemocą mogą zgłaszać się o pomoc.

Dodajmy, że dwie poprzednie edycje projektu "Drogowskaz dla rodzin" spotkały się z dużym zainteresowaniem. W mieście prowadzone były kampanie informacyjne, warsztaty dla rodziców uświadamiające m.in. czym jest przemoc wobec dzieci i jak unikać destrukcyjnych zachowań w życiu codziennym. Psychologowie i terapeuci pracowali też podczas warsztatów z ojcami osadzonymi w Areszcie Śledczym, by przygotować ich na niełatwe relacje w rodzinie po powrocie na wolność.


Na zdjęciu poniżej ulotka informacyjna z drugiej edycji programu:

drogowskaz fot.jpg




Autor: Iwona Wronka