Pomagają od 25 lat



Nie chcieli zamykać się w czterech ścianach i zostać sami ze swoimi problemami. Mowa o grupce rodziców dzieci niepełnosprawnych, którzy 25 lat temu dali początek Kołu Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Wczoraj /24 października/ w Operze Śląskiej odbyły się jubileuszowe obchody stowarzyszenia.

Jubileusz był okazją nie tylko do podsumowania działalności bytomskiego stowarzyszenia, ale również do spotkania się byłych i obecnych pracowników. Uroczystość była także ważnym dniem dla podopiecznych ośrodka, którzy przygotowali występ artystyczny. Słowa uznania dla wieloletniej działalności stowarzyszenia skierował prezydent Damian Bartyla. Znana z szerokiej działalności na rzecz osób niepełnosprawnych Anna Dymna powiedziała, że osobę niepełnosprawną trzeba przede wszystkim dostrzec, zbliżyć się do niej i wtedy dopiero można zobaczyć w niej zwyczajnego człowiek. Słowa te trafnie identyfikują pełną zaangażowania działalność stowarzyszenia – mówił prezydent Damian Bartyla.

Jubileuszowe obchody były też okazją do wręczenia dyplomów szczególnie zasłużonym instytucjom i osobom. Tego dnia uhonorowano Janinę Krystę, pierwszą szefową stowarzyszenia, która funkcję przewodniczącej pełniła od 1993 do 2011 r., Henryka Dolewkę, prezesa PEC Sp. z o. o, Caritas Diecezję Gliwicką oraz Ligę Kobiet Nieobojętnych. Dyplomy otrzymali też: Janina Koszowska, Zuzanna Jędrzejczyk, Aldona Mstowska, Bożena Pabich, Krystyna Juchelka, Jolanta Glińska oraz Witold Kostkowski. Jubileuszowymi statuetkami nagrodzono Urząd Miejski w Bytomiu oraz SPOŁEM PSS Bytom.

Imprezę uświetnił występ Tomasza i Mateusza Kołakowskich oraz Kasi Moś z zespołem.

O stowarzyszeniu

Od pierwszej chwili swojej działalności nowo powstały Zarząd Koła podjął prężną działalność, co zaowocowało utworzeniem, już po niespełna roku, Warsztatów Terapii Zajęciowej. W placówce tej swoje miejsce odnaleźli pierwsi niepełnosprawni mieszkańcy naszego miasta, a także miast sąsiednich: Radzionkowa i Piekar Śląskich, zakwalifikowani do udziału w rehabilitacji i terapii zajęciowej. Kolejną placówką, która pełniła w środowisku nieocenioną rolę, była Świetlica Integracyjna, przeznaczona dla osób z niepełnosprawnością intelektualną w różnym przekroju wiekowym.

Kolejnymi placówkami utworzonymi przez Stowarzyszenie były: Ośrodek Rehabilitacyjno- Edukacyjno- Wychowawczy, Mieszkania Chronione, Zespół Aktywności Społecznej (w miejsce Świetlicy Integracyjnej) Centrum DZWONI (Doradztwa Zawodowego i Wspierania Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie), a także Galeria Twórczości Osób Niepełnosprawnych. W uznaniu zasług dla środowiska osób z niepełnosprawnością intelektualną i dwudziestopięcioletniej pracy na rzecz poprawy ich życia i funkcjonowania Stowarzyszenie 30 września b.r. zostało uhonorowane Nagrodą Ostoi Pokoju im. Matki Ewy.

Galeria zdjęć:



Autor: AK
Zdjęcia: Hubert Klimek