Plany Adaptacji do zmian klimatu dla 44 miast Polski na finiszu



Opracowanie Planów Adaptacji do zmian klimatu i jego realizacja przyczyni się do poprawy jakości i komfortu życia w miastach. Kluczową kwestią w przystosowaniu miasta do zmieniających się warunków klimatycznych jest odpowiednie zaplanowanie procesu wdrażania Planu Adaptacji i zapewnienie akceptacji społecznej dla podejmowanych działań.

Plan Adaptacji jest miejskim dokumentem strategicznym zawierającym cele i działania adaptacyjne oraz określającym zasady wdrażania – harmonogram realizacji, podmioty odpowiedzialne i źródła finansowania. Plany Adaptacji do zmian klimatu, opracowane dla 44 miast, w ramach projektu Ministerstwa Środowiska, „Wczujmy się w klimat”, wyznaczają strategię działań do roku 2030.

Budowa błękitno-zielonej infrastruktury, przebudowa i tworzenie zieleni miejskiej, modernizacja systemu odprowadzania i wykorzystania wód opadowych, budowa systemów informacji o zagrożeniach w przestrzeni publicznej i wprowadzanie systemów informowania mieszkańców o zagrożeniach, wsparcie dla służb kryzysowych, wymiana taboru komunikacji publicznej, kampanie i akcje edukacyjne – to tylko niektóre z działań wskazanych w Planach Adaptacji.

Opracowanie miejskich planów adaptacji do zmian klimatu dla 44 miast Polski jest inicjatywą ukierunkowaną na kształtowanie nowoczesnej polityki miejskiej w największych i najbardziej znaczących ośrodkach miejskich naszego kraju
– wyjaśnia Barbara Rajkowska, kierownik projektu. – Miasta te otrzymują nowy instrument kształtowania polityki miejskiej integrujący zagadnienia środowiskowe, przestrzenne, społeczne i ekonomiczne.

Plan Adaptacji nie zastępuje żadnego dokumentu miejskiego o charakterze strategicznym bądź planistycznym. Jest wobec nich komplementarny, ale równocześnie wymaga od miast szerszego spojrzenia na własny rozwój, przez pryzmat zmian klimatu. Wymaga uwzględnienia adaptacji do zmian klimatu w polityce rozwoju miasta. Plan adaptacji stanowi swoisty filtr umożliwiający aktualizację dokumentów miejskich – strategii, planów i programów pod kątem adaptacji do zmian klimatu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa Plany Adaptacji są poddane strategicznej ocenie oddziaływania na środowisko. W ramach tej oceny odbywają się również konsultacje społeczne we wszystkich 44 miastach.

Wszystkie zainteresowane osoby i podmioty mogą składać uwagi i wnioski do projektu Planu Adaptacji do zmian klimatu dla miasta oraz prognozy oddziaływania dokumentu na środowisko. W niektórych miastach w ramach konsultacji odbyły się także spotkania publiczne dające wszystkim zainteresowanym stronom możliwość uzyskania dodatkowych informacji o planowanych działaniach adaptacyjnych oraz udziału w dyskusji z ekspertami.

Prognoza oddziaływania na środowisko ma na celu przedstawienie skutków realizacji projektu dokumentu strategicznego na środowisko, w tym na zdrowie ludzi
– mówi dr Agnieszka Kuśmierz z Instytutu Ochrony Środowiska - Państwowego Instytutu Badawczego. Pozwala na ocenę, czy zaplanowane działania uwzględniają kwestie związane z ochroną środowiska. Analizuje, czy w projektowanym dokumencie zostały uwzględnione cele ochrony środowiska, które są istotne z punktu widzenia planu adaptacji. Ocenia także przewidywane znaczące oddziaływania związane z realizacją działań na poszczególne elementy środowiska. Prognoza przedstawia również rozwiązania, które mają na celu eliminowanie lub ograniczanie negatywnych skutków dla środowiska, mogących być rezultatem realizacji planu.

Analizy prowadzone w trakcie opracowania prognoz oddziaływania Planów Adaptacji do zmian klimatu wskazują, że większość przewidywanych działań będzie wspierać realizację celów w dziedzinie środowiska, bezpośrednio lub pośrednio. Dotyczy to w szczególności celów ukierunkowanych na ochronie różnorodności biologicznej, gdyż Plan Adaptacji i działania w nim ustalone opierają się na zasadzie wykorzystania naturalnych funkcji ekosystemów w adaptacji do zmian klimatu. Wyniki strategicznej oceny oddziaływania na środowisko zostaną uwzględnione w ostatecznej wersji dokumentu Planu Adaptacji do zmian klimatu.

Autor: Tomasz Sanecki