Podsumowali projekty w ramach pilotażu rewitalizacji



Energia, zapał oraz potrzeba zmian na lepsze przestrzeni, w której żyją. Jakiekolwiek były motywy, którymi się kierowali angażując się w projekty realizowane w ramach pilotażu rewitalizacji, jedno jest pewne: takich ludzi jak oni Bytom potrzebuje. Podczas wczorajszej /13 listopada/ konferencji podsumowującej rozwój inicjatyw społecznych o swoich działaniach mówili zaangażowani w realizację projektu pilotażowego.

Przypomnijmy, że do pilotażu Bytom został zaproszony w listopadzie 2015 roku. Wówczas też rozpoczęto opracowywać koncepcję projektu pilotażowego. Był to dla nas prawdziwy poligon doświadczalny, musieliśmy bowiem znaleźć projekty inne niż dotychczas realizowane, wypracować pomysły szyte na miarę bytomskich problemów - mówiła Izabela Domogała, kierowniczka Biura Rewitalizacji i Funduszy Europejskich.

Nie było to łatwe zadanie, tym bardziej, że w Bytomiu od lat prowadzone były systemowe projekty. Okazuje się, że przy zaangażowaniu organizacji pozarządowych, a także chęci do działania osób prywatnych zrzeszonych w szkołach czy wspólnotach sąsiedzkich, wszytko jest możliwe.

Podczas spotkania mówiono m.in. o przeprowadzonym wiosną tego roku w Bytomiu konkursie na innowacje społeczne. Przypomnijmy, zgłosili się do niego chętni z całej Polski, a o nagrody konkurowało prawie 40 przedstawicieli trzeciego sektora i osoby prywatne. Za pomysł na innowację społeczną i przekazanie praw autorskich do niego zwycięzcy otrzymali po 10 tys. zł.

Jednym z nagrodzonych projektów jest Agenda Bytomska, którego autorem Centrum Doradztwa Strategicznego. O inicjatywie zakładającej stworzenie w Bytomiu całościowych warunków do uzyskania pełnej dostępności usług dla grup z niepełnosprawnościami i problemami wieku senioralnego, realizowanych na wielu płaszczyznach, mówił wczoraj Cezary Ulasińki. Innowacyjność naszych działań obejmuje kilka wymiarów: innowacyjność programową - nie było do tej pory takiego całościowego programu w Bytomiu, i nie było również takiego programu w Polsce. Inspiracją była dla nas Sztokholmska Agenda 22 czyli katalog zasad, procedur w zakresie planowania polityki wobec osób niepełnosprawnych - mówił Cezary Ulasiński.

Uczestnicy konferencji omówili też wypracowany przez organizacje pozarządowe i uruchomiony w Bytomiu fundusz regrantingowy. O działaniach na rzecz lokalnych społeczności mówił Jakub Janiak z Fundacji Inicjatywa, która prowadziła przy Rynku punkt informacji o rewitalizacji. Zrealizowane przedsięwzięciach podsumowała także Fundacja Odkrywka, licealiści zrzeszeni wokół Fundacji Sikorak oraz bytomscy harcerze. W spotkaniu wzieły udział przedstawicielki Biura Rewitalizacji i Planowania Przestrzennego Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu.

Projekt pilotażowy rewitalizacji „Bytom od nowa. Innowacyjne projekty mieszkaniowe i rozwój inicjatyw społecznych” realizowany jest na zlecenie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, finansowany z Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna.

Galeria zdjęć:



Autor: AK
Zdjęcia: Hubert Klimek