jak utrwalić efekt leczenia ortodontycznego

Minęło kilkanaście lub kilkadziesiąt miesięcy z aparatem na zębach. W końcu nadszedł czas jego zdjęcia. Aparat na zęby cena Warszawa, chociaż można się do niego przyzwyczaić, jest uciążliwy i każdy czeka, aż w końcu będzie mógł go zdjąć i zobaczyć efekt leczenia. Należy jednak pamiętać, że zdjęcie aparatu na zęby nie oznacza zakończenia leczenia ortodontycznego. Równie ważne jak leczenie jest utrwalenie leczenia.

Retencja – bardzo ważny okres w leczeniu ortodontycznym

Retencja – tak nazywamy czas, w którym następuje utrwalenie efektów leczenia ortodontycznego. To właśnie od przebiegu retencji w dużym stopniu zależy, jak będzie wyglądał zgryz po korekcji wady. Dobry ortodonta w Warszawie, z całą pewnością już na początku leczenia wyjaśni, czym zakończy się główny etap leczenia – koniecznością noszenia przez jakiś czas aparatu retencyjnego.

Dlaczego aparat na zęby nie wystarczy? Bez względu na to, jaki aparat na zęby wybierzemy, to retencja jest konieczna. Po zdjęciu aparatu stałego, najczęściej uzyskuje się zamierzony efekt – zęby są proste, znajdują się w odpowiedniej pozycji. Jednak, jeżeli nie podejmie się działań retencyjnych, widoczny skutek może pójść na marne już po kilku tygodniach. Aby zęby mogły przyzwyczaić się do nowej pozycji, dobry ortodonta w Warszawie powinien zaproponować założenie aparatu retencyjnego. Aparaty te mogą być stałe lub ruchome.

Rodzaje aparatów na zęby retencyjnych

Retainery dzieli się na aparaty na zęby stałe i ruchome. Najczęściej dobry ortodonta w Warszawie poleca aparaty retencyjne stałe, jednak w dużej mierze wybór uzależniony jest od rodzaju wady uzębienia.

  • Aparat retencyjny stały – aparaty stałe zbudowane są z bardzo cieniutkiej szyny, którą umieszcza się do tylnej powierzchni zębów. Uważa się, że rezultaty jego stosowania są najlepsze. Jest też wygodny i go nie widać. Jednak, drucik jest cienki, co powoduje możliwość jego odczepienia się. W takim wypadku należy udać się do ortodonty, aby „naprawił” aparat.
  • Aparat retencyjny ruchomy – aparaty tego typu wykonuje się na zamówienie indywidualne. Jak sama nazwa wskazuje, możemy go w każdej chwili zdjąć z zębów. Przypomina swoim wyglądem klasyczny aparat na zęby, jednak w jego budowie nie ma żadnych czynnych elementów. Jest wygodny, ponieważ można ho zdjąć wtedy, gdy jest to konieczne, np. w czasie posiłków. Jego czyszczenie również jest dzięki temu łatwiejsze.

Jak długo trwa leczenie retencyjne u dobrego ortodonty?

Oczywiście wiele zależy od indywidualnej sytuacji, w jakiej znajduje się pacjent, wady, która jest leczona, stanu zębów, etc. Najczęściej słyszy się od dobrych ortodontów, że po skutecznym leczeniu głównym, aparat retencyjny powinno zakładać się na połowę czasu, który poświęcony był na noszenie aparatu stałego. Najczęściej wychodzi się od tego założenia, ale w praktyce bywa różnie – polecany ortodonta w Warszawie sprawdza stan zębów i decyduje na bieżąco, czy retencje należy przedłużyć, czy nie jest to konieczne.

Uwaga! Czas retencji zależy też od wieku pacjenta! Im pacjent jest starszy, tym retencja może trwać nieco dłużej!

Podczas okresu retencji należy regularnie odwiedzać dobrego ortodontę. Jeżeli odpowiednio zadbamy o czas retencji, nasze zęby pozostaną już proste, a wada zostanie wyeliminowana. Potrzeba jednak nico cierpliwości – zakładając jednak aparat retencyjny należy pamiętać, że najtrudniejsza droga została już przebyta! Niestety, leczenie ortodontyczne jest długi i wymagające, jednak warto podjąć się go nie tylko po to, aby poprawić estetykę, ale przede wszystkim z myślą o swoim zdrowiu.