Nadmierna wilgoć w mieszkaniu lub domu może być sporym problemem. I nie mówimy tutaj o objawach, takich jak woń stęchlizny czy parujące okna – nasiąkanie wodą murów może powodować niebezpieczne sytuacje i powodować, że budynek nie będzie wystarczająco funkcjonalny. W przypadku pojawianie się problemu, należy więc jak najszybciej zdecydować się na kompleksowe osuszanie budynków, dzięki któremu możliwe będzie usunięcie wilgoci z każdego pomieszczenia w domu. Co sprawia, że pojawia się wilgotność w domu i jak temu zapobiec?

Osuszanie budynków – kiedy okazuje się niezbędne?

Oczywiście w momencie, gdy wilgoć w mieszkaniu, domu lub jakimkolwiek innym miejscu jest zbyt duża, co prowadzi do parowania okien, problemów z wysychaniem podłogi, a w najgorszym wypadku – pojawiania się na ścianach czarnych, mało estetycznych plamek (pleśni). Przyczyn takiego stanu rzeczy może być co najmniej kilka, dlatego warto powiedzieć sobie o tych najważniejszych – to z kolei zwiększy Twoje szanse na uniknięcie problemu w przyszłości. Skąd bierze się wilgotność w domu?

  • Po pierwsze – Niewłaściwe działanie wentylacji

We współczesnych domach odpowiedniej jakości wentylacja to absolutny fundament, ponieważ nie tylko pozwala uniknąć wilgotności, ale również umożliwia oddychanie świeżym powietrzem. Brak właściwej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniach, może prowadzić do pojawienia się wilgotności, co w konsekwencji wymusza osuszanie budynków (oferowane np. tutaj: http://budwod.eu/oferta/osuszanie-budynkow-kompleksowo/). Jeżeli więc problem zaistniał, a Ty osuszyłeś już ściany, zadbaj też o naprawę lub usprawnienie systemu wentylacji – w przeciwnym wypadku problem wróci szybciej, niż się tego spodziewasz. Pamiętaj również o tym, że najbardziej narażone na rozwój wilgoci są łazienki oraz kuchnie!

  • Po drugie – Niskiej jakości izolacja

Osuszanie fundamentów może okazać się niezbędne szczególnie w starszych obiektach, tworzonych w oparciu o starodawne, mniej skuteczne technologie. W starszych budynkach, z biegiem lat, dochodzi również do uszkodzenia izolacji, a dodatkowym problemem może być podniesienie się wód gruntowych, w wyniku czego ryzyko pojawienia się wilgoci jest większe. Po tym, jak zadbasz o osuszanie murów, zleć stworzenie dodatkowej izolacji – przeciwwilgociowej albo przeciwwodnej.

Kiedy niezbędne okazuje się osuszanie budynków?

Problemem może być nie tylko słabej jakości (lub uszkodzona) izolacja fundamentów, ale także izolacja termiczna ścian – w takim wypadku również należy zadbać o jej odpowiednie usprawnienie.

  • Po trzecie – zalania budynków

Osuszanie murów może być niezbędne również po klęsce powodziowej, zalaniach wynikających z niesprawnego działania instalacji wodnej albo podniesieniu wód gruntowych. W takich sytuacjach niezbędne okaże się specjalistyczne osuszanie fundamentów, które przeprowadzone musi zostać przy użyciu nowoczesnych sprzętów i pod okiem wykwalifikowanych specjalistów.

  • Po czwarte – Użytkowanie pomieszczeń

Niestety, nadmierna wilgoć w pokoju, kuchni czy łazience, może wynikać również z codziennego użytkowania pomieszczeń, np. gotowania, prania czy zażywania gorących kąpieli. Tutaj problem pojawić może się wyłącznie wtedy, gdy nie wietrzymy pomieszczeń wystarczająco często, co z kolei nie pozwala na usunięcie wilgoci. Co więcej – przy sprawnym systemie wentylacji oraz izolacji, powstanie nadmiernej wilgoci w wyniku codziennego użytkowania pomieszczeń, jest bardzo rzadkim zjawiskiem.

Osuszanie fundamentów i murów – która metoda będzie najskuteczniejsza?

Sposobów na usuwanie nadmiernej wilgoci z pomieszczeń jest bardzo dużo i mówimy tutaj zarówno o metodach inwazyjnych, jak również nieinwazyjnych. Jednak wyborem tej odpowiedniej Ty, jako użytkownik budynków, nie musisz się zajmować – należy to do specjalistów, świadczących tego typu usługi, którzy dobierają rodzaj technologii do konkretnego problemu. Dzięki temu masz pewność, że problem zostanie usunięty skutecznie i możliwie jak najszybciej. Jeżeli więc zauważyłeś wilgoć na ścianie – jak najszybciej skorzystaj z usług specjalistów!