Instalacje centralnego ogrzewania zasilane gazem propan butan zyskują w ostatnim czasie na popularności jako sposób na tanie i czyste ogrzewanie nie tylko obiektów przemysłowych, ale przede wszystkim domów jednorodzinnych. Oczywiście, na ogrzewanie gazem płynnym nie decydują się na ogół inwestorzy mający na swojej działce swobodny dostęp do gazu ziemnego dostarczanego przez miejski gazociąg – cena opału w stosunku do kosztów związanych z inwestycją w podziemny zbiornik na gaz każe wybrać gaz ziemny. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy dostęp do miejskiego gazociągu jest ograniczony lub nie ma go w ogóle? Są też sytuacje, w których gaz dostarczany przez miejski gazociąg nie odpowiada normą wymaganym przez dany proces technologiczny. Właśnie w takich sytuacjach, alternatywą dla tradycyjnych paliw stałych jest gaz LPG. Ten z kolei wymaga zainwestowania w specjalistyczny zbiornik do jego przechowywania i składowania.

Podziemny zbiornik na gaz dostępny jest praktycznie od ręki. Jednak ich dostępność nie gwarantuje prostej decyzji… Decydując się na zbiornik gazowy podziemny lub naziemny powinniśmy uwzględnić szerokorozumiane koszty inwestycji, na które składa się nie tylko zakup zbiornika, ale również jego eksploatacja. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jakie koszty należy brać pod uwagę podczas wyboru zbiornika na gaz.

Przydomowe zbiorniki na gaz – od czego zależy cena?

Cena zbiornika na gaz zależy do dwóch czynników. Pierwszym jest sposób montażu – wyróżniamy tu zbiornik na gaz podziemny i zbiornik na gaz naziemny. Jak wskazują na to ich nazwy, pierwszy jest przeznaczony do instalacji pod powierzchnią ziemi, drugi instaluje się na specjalnym stolarzu znajdującym się na powierzchni. Drugim czynnikiem determinującym cenę jest jego pojemność. Zbiorniki na gaz – zarówno zbiornik na gaz podziemny, jak i naziemny – dostępne są w różnych rozmiarach, które odpowiadają zróżnicowanemu zapotrzebowaniu nieruchomości na paliwo LPG. Warto bowiem pamiętać o tym, że gaz LPG może być wykorzystywany nie tylko do ogrzewania pomieszczeń, ale również do grzania wody użytkowej czy zasilania kuchenki gazowej. Im więcej zastosowań gaz propan butan ma w naszym domu, tym większy powinien być zbiornik na paliwo – przynajmniej w teorii. W praktyce zbyt duże zbiorniki okazują się kosztownie nie tylko podczas zakupu, ale również w trakcie eksploatacji.

Podziemny zbiornik na gaz – ile to kosztuje?

Cena w kontekście ogrzewania gazowego to wynikowa wielu cen indywidualnych. Jedną z nich jest cena samego zbiornika. Drugą cena gazu, która zależy nie tylko od stawki dostawcy, ale również od pojemności zbiornika i częstotliwości jego uzupełniania. Jak wszystko inne, regularne uzupełnianie zbiornika jest tańsze niż jednorazowe „nabicie” dużego zbiornika. W przypadku tego ostatniego przedsięwzięcie totalnie traci swoją opłacalność, kiedy pojemność zbiornika przekracza pojemność cysterny dowożącej gaz. Wówczas uzupełniając zbiornik musimy ponieść podwójne koszty transportu, gdyż paliwo zostanie nam dostarczone nie na raz, ale na dwa razy.

Trzecim istotnym kosztem, który wpływa na ogólną cenę ogrzewania gazowego są przeglądy techniczne i rewizje zbiornika na gaz. Zarówno podziemny zbiornik na gaz, jak i jego naziemny odpowiednik muszą być poddawane regularnym przeglądom technicznym, które opłaca właściciel zbiornika. To sprawia, że sensownym wydaje się rozważenie dzierżawy zbiornika. Przydomowe zbiorniki na gaz dzierżawione od firmy cały czas pozostają jej własnością, co sprawia, że nie musimy ponosić dodatkowych kosztów – poza kosztem dzierżawy – wynikających z konieczności wykonywania przeglądów technicznych i rewizji.