Wyróżnić można wiele powodów, dlaczego powstają wady zgryzu. Zdarza się, że są to uwarunkowania genetyczne, natomiast najczęściej prowadzą do tego nasze złe nawyki. Nowoczesne aparaty ortodontyczne są w stanie usunąć nawet najbardziej skomplikowane problemy z zębami. Poniżej znajdują się odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, na które odpowiedział by także każdy polecany ortodonta w Warszawie.

Dzięki aparatom ortodontycznym, możemy radzić sobie z wadami zgryzu różnego rodzaju. Często są one pokłosiem naszych niezdrowych nawyków, które posiadaliśmy w dzieciństwie. Rozwój ortodoncji sprawił jednak, że aktualnie możemy skutecznie radzić sobie z wszelkimi defektami na tej płaszczyźnie. Na jakie pytania odpowie nam polecany ortodonta w Warszawie https://dobryortodontawarszawa.pl/wizyta-u-ortodonty.php

Kiedy możemy założyć dziecku pierwszy aparat ortodontyczny?

Na pierwszą wizytę u ortodonty, powinniśmy umówić nasze dziecko nie wcześniej nić po ukończeniu przez nie szóstego roku życia. Jest to okres, kiedy wyżynają się im pierwsze stałe zęby. Lekarz w tym czasie może zweryfikować, czy ich rozwój odbywa się w odpowiedni sposób. W wypadku większych wad, leczenie można rozpocząć natychmiastowo. Natomiast wszelkie procesy wyrównywania i prostowania zębów, warto przełożyć na czas kiedy dziecko osiągnie wiek około dwunastu lub czternastu lat. Jest to okres, w którym powinno mieć już wszystkie stałe zęby.

Czy warto stosować aparat ortodontyczny u dorosłych osób?

Wiek w żaden sposób nie ogranicza osób, które pragną poddać się leczeniu ortodontycznemu. Należy jednak pamiętać, że u dorosłych leczenie może trwać znacznie dłużej. Dzieje się tak, ponieważ kości dorosłych osób znacznie trudniej się formuje. Często wiele zależy od tego, czy obecne są mosty i korony. Warto pamiętać, że niektóre schorzenia jamy ustnej, mogą wyeliminować możliwość założenia aparatu.

Komu zabrania się używania aparatu ortodontycznego?

Na aparat nie powinny decydować się osoby, które przejawiają obniżoną odporność organizmu. Przeciwwskazaniem są także wszelkie nieuleczalne zaburzenia hormonalne i niewyrównana cukrzyca. U tych osób, korekcja może przebiegać nieprawidłowo. Jednak w wypadku skutecznego leczenia – przyjmowania lekarstw regulujących poziom cukru bądź hormonów, leczenie ortodontyczne staje się już możliwe. Aparat ortodontyczny nie jest dobry pomysłem dla osób, które przyjmują konkretne lekarstwa. Z pewnością są to środki na osteoporozę, które sprawiają, że kości się przebudowują, tym samym utrudnione zostaje leczenie. Choroby przyzębia także eliminują z zastosowania aparatu.

Najczęściej zadawane pytania, na które odpowiedź zna każdy polecany ortodonta w Warszawie i nie tylko

Czy możliwe jest założenie aparatu już podczas pierwszej wizyty u ortodonty?

Przed założeniem aparatu, konieczne jest wcześniejsze wykonanie panoramicznego i bocznego czaszki – zdjęcia rentgenowskiego. Niezbędne może się także okazać fotografia twarzy oraz zębów. Kolejno tworzy się model żuchwy i szczęki, za pomocą specjalnego odcisku wszystkich zębów. Zanim założymy aparat, warto upewnić się czy nasze zęby nie wymagają leczenia. Dopiero po tych wszystkich czynnościach, można przystąpić do założenia aparatu.

Noszenie aparatu ortodontycznego, a odczuwanie bólu

Mimo, że proces zakładania aparatu nie sprawia bólu, wymaga jednak sporo cierpliwości. Należy spodziewać się, że może to potrwać ponad godzinę. Przez kilka dni od założenia, może być odczuwalny dyskomfort i delikatny ból podczas nadgryzania. Wizyty kontrolne sprawią, że ból nie będzie aż tak doskwierał. Wiele zależy od naszych indywidualnych predyspozycji. Nie każdy będzie w ten sam sposób odczuwał skutki założenia aparatu.

Jeżeli jednak odczuwany przez nas ból, będzie aż nad to nam doskwierał, zaleca się niezwłoczne skontaktowanie ze swoim ortodontą. Leczenie za pomocą aparatu na zęby to aktualnie najpopularniejsza i najskuteczniejsza metoda walki z wadami zgryzu. Warto rozejrzeć się za renomowanym gabinetem w swojej okolicy.