Jeśli nie pracujemy w przemyśle lub bardziej technicznym zawodzie, niektóre stwierdzenia mogą być dla nas niezrozumiałe. Bo czy każdy z nas wie czym jest siłownik i gdzie znajduje zastosowanie? Większość miałaby zapewne problem z odpowiedzią na to pytanie. Silniki hydrostatyczne, bo tak można je również nazywać, są urządzeniami wykorzystywanymi głównie w przemyśle. Korzystają z nich maszyny budowlane, rolnicze czy górnicze.

W jaki sposób działa siłownik?

Samo działanie siłownika hydraulicznego nie należy do bardzo skomplikowanych. Składa się on z tłoku, nurnika lub membrany. Do specjalnej przestrzeni wprowadza się ciecz. Przesuwa ona element roboczy, czego wynikiem jest ruch tłoczyska. Z uwagi na sposób, w jaki odbywa się suw, możemy wyróżnić siłowniki jednostronnego lub dwustronnego działania. Aby wykorzystać do maksimum dany element, należy również zwrócić uwagę na właściwy dobór cieczy. Taki płyn musi mieć odpowiednią gęstość. Cała praca elementu opiera się bowiem na zamianie energii, która wytwarza się w cieczy na energię mechaniczną, dzięki której tłok może pracować we właściwy dla siebie sposób.

Czym jest siłownik hydrauliczny?

Na co należy zwrócić uwagę przy tego typu mechanizmie?

Ktoś, kto na co dzień ma styczność z siłownikami hydraulicznymi, musi dobrać odpowiednie materiały i elementy, by maszyna, która z nich korzysta działała optymalnie. Nie możemy bowiem dobrać ich „na oko”. Aby urządzenie działało poprawnie, należy przeprowadzić obliczenia i wykonać projekt. Głównym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest obciążenie pod jakim będą pracować dane siłowniki hydrauliczne. Na tej podstawie możemy określić ich parametry: średnicę tłoka, średnicę tłoczyska, zakres skoku, ciśnienie robocze czy czynnik roboczy. Nie mniej ważny jest dobór odpowiedniego mocowania i uszczelnienia. Tłoczyska są zazwyczaj wykonywane z różnego rodzaju stali. Całość powinna spełniać odpowiednie normy i wymagania bezpieczeństwa. Ważna też jest jakość wykonania elementów, które powinny zapewnić wieloletnią, bezawaryjną pracę. Gdyby jednak zdarzyła się jakaś usterka, można wykonać regenerację takiego siłownika.

Po przeczytaniu tego artykułu, na pewno wiesz więcej na temat działania siłowników hydraulicznych. Może się kiedyś okazać, że błyśniesz tą wiedzą w towarzystwie lub trafisz do pracy, w której na co dzień operuje się na tego typu pojęciach.