Faktem jest, że wybór ściernicy najbardziej uzależniony jest od jego późniejszego przeznaczenia. Jej kształt, rodzaj oraz narzędzia, powinny być odpowiednio dostosowane do rodzaju prac, jakie będą wykonywane. Jest to bardzo przydatna wiedza teoretyczna, która podczas naszych mniejszych lub większych prac domowych, z pewnością zaowocuje pożądanymi efektami przy polerowaniu i szlifowaniu różnych powierzchni.

Co prawda, wyłonić można wiele różnych narzędzi, które sprawdzają się podczas szlifowania. Popularne są specjalne krążki ścierne na rzep, papiery ścierne na wiertarkę, a także tarcze na rzep. Wszystkie z nich mają swoje zastosowanie i wiele ciekawych właściwości. Poniżej, skupiono się jednak na tym, co mogą zaoferować nam ściernice.

Ściernice trzpieniowe

Nie da się ukryć, że mamy tu do czynienia z bardzo różnorodną kategorią. Trzpieniowa ściernica, jak wskazuje jej nazwa, osadzona jest na trzpieniu i posiada niewielkie rozmiary. Tego typu narzędzia ścierne, doskonale sprawdzaj się podczas precyzyjnej obróbki – szczególnie, kiedy mamy do czynienia z drobnymi elementami. Kształt tych ściernic może być różny. Często spotyka się kulkowe, walcowe, stożkowe, tarczowe mini, bądź też hybrydy tych form. Wszystkie wymienione, mogą nadać się do żłobienia i frezowania zagłębień, bądź też polerowania powierzchni. Oprócz kształtu, ich przeznaczenie będą też warunkować materiały ścierne, z których są wyprodukowane.

Pomimo niezbyt wielkich rozmiarów, ściernice trzpieniowe nadają się do obróbki metali, a także żeliwa, staliwa, stali, szkła, ceramiki, drewna czy też tworzyw sztucznych. Są one bardzo popularne, w wypadku modyfikacji i produkcji narzędzi, chociażby kiedy wymaga się ich indywidualnego dostosowania. Ściernice trzpieniowe ułatwiają też przygotowanie powierzchni do spawania oraz równanie spawu. Można je odnaleźć m.in. w zestawach z precyzyjnymi szlifierkami, do użytku domowego.

Ściernice tarczowe

Tarczowe ściernice, posiadają sporą średnicę, a wykorzystuje się je do szlifowania zgrubnego. Przeznaczenie danego elementu, zazwyczaj warunkuje twardość oraz rodzaj ściernych ziaren. Profesjonalne ściernice tarczowe, to w głównej mierze narzędzia, które nadają się do bardzo precyzyjnej obróbki różnego typu metali. Narzędzia, które przejawiają mniejszą twardość, lepiej spiszą się kiedy obrabiane są elementy drewniane.

Ściernice garnkowe

W wypadku tego rodzaju ściernic, możliwe jest wykańczanie wypukłych i wklęsłych elementów. Pozwalają na obróbkę metali różnego typu – m.in. pomagają podczas wykańczania szyn tramwajowych, ale też do lastryko, betonu i wszelkich innych materiałów o podobnych charakterze. Garnkowe ściernice mogą być łukowe, stożkowe, walcowe, z zagłębieniem wewnątrz, dzięki któremu powstaje specjalna powierzchnia ścierna, która umożliwia obróbkę elementów wypukłych. Należy jednak pamiętać o tym, że kluczowy będzie też dobór rozmiaru ściernicy.

Ściernice listkowe

W wypadku tych narzędzi, możemy spotkać się z różną konstrukcją – nasadowa (szeroki walec), trzpieniowa lub talerzowa. Kiedy mamy do czynienia z ściernicami profesjonalnymi, których lamelki pokryte są materiałem ściernym, zyskujemy możliwość jednoczesnego wygładzania i zdzierania. Jako wielką zaletę, z pewnością należy wymienić ich lekkość, która pozwala na bardzo wygodne i komfortowe użytkowanie. Dodatkowo, nie ma też ryzyka, że dojdzie do przypadkowego nacięcia powierzchni, która jest szlifowana.

Ściernice – rodzaje oraz zastosowanie