Ogród jest szczególnym miejscem dla wielu osób, ponieważ to właśnie w nim lubią spędzać swój wolny czas odpoczywając po ciężkim dniu chociażby w pracy. Dlatego ważne jest, aby był on fajnie zadbany i cieszył oko i to nie tylko latem ale przez cały rok. To też planując go warto jest tak porozmieszczać rośliny, aby znalazły się również i takie, które przez cały rok są piękne i zielone. Wśród tych roślin na pierwszym miejscu można wymienić bukszpana. To on właśnie wspaniale się prezentuje i można wyrabiać z niego prawdziwe dzieła sztuki. Dlatego też poświęcimy mu nieco więcej uwagi, aby każdy dowiedział się jak należy się z nim obchodzić.

 

Gdzie powinno posadzić się bukszpan?

Bukszpan nie ma ściśle określonego miejsca, w którym dobrze rośnie. Może być on posadzony zarówno w miejscu słonecznym jak i takim, które jest podatne na cień. Najważniejsze dla niego jest jednak to, aby miał sporo wilgoci oraz znajdował się w miarę zacisznym miejscu, ponieważ nie przepada za przeciągami.

Jak pielęgnować bukszpan?

Roślina ta nie wymaga jakiejś przesadnej pielęgnacji, ponieważ jedyne co przy niej trzeba zrobić to przyciąć ją wczesną wiosną oraz jeśli jest taka potrzeba to również i w połowie lata. Dzięki temu bukszpan wypuści znacznie więcej młodych liści i będzie przez to wyglądał na znacznie młodszego. Kolejną rzeczą, którą należy zrobić przy bukszpanie to zasilić go nawozem, gdyż wówczas jego kolor stanie się bardziej wyrazisty, a dodatkowo dużo szybciej będzie wypuszczał nowe listki oraz gałązki. Dlatego zaleca się, żeby zasilić bukszpan trzy razy do roku nawozem. Najlepiej uczynić to jednak pod koniec marca, w połowie czerwca oraz na koniec lipca, ponieważ wtedy nawóz będzie równomiernie i powoli się rozkładał. Nie należy jednak przekraczać zalecanej dawki.

 

Rozmnażanie bukszpanu

Większość osób, które chcą sobie posadzić bukszpan udają się po gotowe jego sadzonki do sklepu. Jednakże nie zawsze musi tak być, gdyż samemu można również z sadzonki wyhodować piękny bukszpan. Najważniejsze jednak to to, aby wiedzieć jak się go odpowiednio rozmnaża. Nie jest to wcale trudne, ani wymagające dużo czasu, ponieważ wystarczy uciąć około 10 centymetrową boczną odnóżkę i następnie z dołu tej odnóżki zeskrobać na jakiś 3 centymetrach korę. Jeśli mamy już tak przygotowaną odnóżkę to możemy ją wsadzić od razu w miejsce, w którym chcemy, aby rósł bukszpan albo do doniczki i jeżeli się w niej dobrze ukorzeni to wówczas przesadzić go to ogrodu.

Tak więc bukszpan nie jest jakoś strasznie wymagającą rośliną i nawet jeśli ktoś nie ma zbytnio czasu na zajmowanie się ogrodem to i tak się w nim pięknie prezentuje. Natomiast jeśli ktoś lubi się bawić w przycinanie i formowanie to może z niego stworzyć różne figury i inne rzecz. Jednakże wtedy warto jest sobie posadzić taką odmianę, która szybko rośnie. Dzięki temu w znacznie krótszym czasie będzie można stworzyć z niego naprawdę coś fajnego. To jednak co z danego bukszpanu zostanie zrobione zależy od koncepcji osoby, która go formuje.