Szampon bez silikonów – dlaczego warto go stosować?

Szampony bez silikonu, są znacznie zdrowsze niż konwencjonalne szampony. Nie obciążają włosów, nadają im naturalnego piękna i dbają o skórę głowy.

Szampony bez silikonu, a więc szampony naturalne, podobnie jak inne naturalne kosmetyki, są coraz popularniejsze. Wiele osób zdaje sobie sprawę, że dbanie o swój organizm to nie tylko sport, mniej stresów i dobre odżywianie, ale to także stosowanie odpowiednich, zdrowych kosmetyków. Dobry szampon do włosów nie tylko myje włosy, ale również je pielęgnuje i nadaje włosom piękny zapach. No dobrze, ale właściwie dlaczego dobry szampon nie powinien zawierać silikonów? Dlaczego naturalne kosmetyki do włosów powinny być wolne od chemicznych składników?

Silikony – czym one są?

Pierwszym silikonem był dimethicone, którego główna cechą była bardzo duża lepkość. Szybko zauważono, że substancja ta dodana do kosmetyków do włosów, bardzo poprawia ich kondycję. Włosy, które są umyte szamponem z silikonem, po wysuszeni są gładsze w dotyku, lśnią i lepiej się rozczesują. Nic więc dziwnego, że producenci bardzo chętnie umieszczają je w swoich produktach – w końcu kto nie chciałby mieć pięknie wyglądających włosów? Co więcej, silikony chronią włosy, zwłaszcza przed wysokimi temperaturami lokówek, prostownic, a także promieniowaniem UV. Oblepiają włosy, zapewniając im ochronę. Zatem, gdzie jest problem? Silikon szczelnie oplata włosy, nie dopuszczając do nich ani szkodliwych substancji, ani tych… korzystnych! Jeżeli włosy pokryte są sylikonem, nie można ich odżywić. Co więcej, po długim stosowaniu włosy stają się bardzo mocno obciążone, przyklapnięte i mogą się przetłuszczać. Końcówki będą się rozdwajać, a włosy, z braku witamin i minerałów będą w coraz słabszej kondycji.

Jak pozbyć się z włosów silikonów?

Jest to bardzo trudne, ponieważ sylikon bardzo mocno przylega do włosów i nie rozpuszcza się w wodzie. Jednym ze sposobów jest wykorzystanie szamponów micelarnych, które dzięki maleńkim kuleczkom (micele), są w stanie ściągnąć silikon. Niestety, nie zostanie on ściągnięty w całości po pierwszym myciu.

Aby uniknąć takich kłopotów, warto korzystać z szamponów i kosmetyków naturalnych!

Sylikonyi ich nazwy

Silikony to bardzo ogólna nazwa. W kosmetykach znajdziemy pod różnymi nazwami. Do najpopularniejszych należą te, które kończą się na:

  • siloxane,
  • silanol,
  • silicone,
  • methicone

Silikony można podzielić również na te, które są nierozpuszczalne w wodzie, te które nie są rozpuszczalne w wodzie, ale można usunąć je z włosów przy pomocy specjalnych szamponów, a także rozpuszczalne w wodzie.

Kosmetyki bez silikonów

Na naszym rynku pojawia się coraz więcej kosmetyków naturalnych, które nie mają w swoim składzie silikonów i innych składników, które niekoniecznie są potrzebne do tego, aby włosy wyglądały pięknie. Takie kosmetyki nazywane są kosmetykami naturalnymi. Wśród nich znajdują się naturalne szampony do włosów, mydła, żele pod prysznic, etc. W takich kosmetykach naturalnych, silikony i niebezpieczne substancje zostały zastąpione przez naturalne składniki.

Czy warto stosować zdrowe kosmetyki ?

Oczywiście, że warto! Jednak, zawsze trzeba dokładnie sprawdzić, czy kosmetyk naturalny, na pewno jest kosmetykiem zdrowym. Czasem zdarza się, że producenci nazywają swoje kosmetyki naturalnymi, ale w ich składzie pojawiają się silikony i wiele innych składników chemicznych. Dlatego, koniecznie należy czytać etykiety na kosmetykach. Zdrowy szampon do włosów i inne naturalne kosmetyki do włosów poleca się w szczególności kobietom w ciąży, które powinny unikać wszystkich szkodliwych substancji, a także dzieciom.