Wygaszono decyzję zezwalającą na przetwarzanie odpadów w Bobrku



Prezydent Bytomia Mariusz Wołosz wygasił zezwolenie na przetwarzanie odpadów w Bobrku przy ul. Pasteura. Decyzja z 24 czerwca 2019 r. o wygaszeniu zezwolenia na przetwarzanie odpadów, które od dłuższego czasu były uciążliwe zapachowo dla mieszkańców Bobrka, jest już prawomocna.

Podczas dzisiejszej /23 lipca/ konferencji prasowej, która odbyła się na ul. Pasteura, w pobliżu zakładu prowadzącego do niedawna działalność w zakresie gospodarowania odpadami, przedstawiciele władz Bytomia i Rady Miejskiej omówili dotychczasowe działania, mające na celu walkę z procederem przywozu odpadów do naszego miasta.

Od grudnia 2018 roku zostało uchylonych, wygaszonych, cofniętych lub umorzonych aż 25 zezwoleń na prowadzenie działalności w zakresie gospodarowania odpadami – mówił podczas konferencji Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia. Nasze działania mające na celu ograniczenie przywozu i składowania niebezpiecznych odpadów będą prowadzone aż do skutku. Do tej pory wydaliśmy jedną decyzję dotyczącą gospodarowania odpadami dla firmy, która zajmuje się profesjonalnym recyklingiem – dodał prezydent Wołosz.

Zgodnie z wydaną przez prezydenta decyzją z 24 czerwca dotyczącą wygaszeniu zezwolenia na przetwarzanie odpadów przy ul. Pasteura firma, która posiada na swoim terenie odpady pozostałe w wyniku prowadzonej działalności, jest zobowiązana do ich zagospodarowania zgodnie z przepisami ustawy o odpadach.

Nasze służby cały czas działają, prowadzimy kontrole, które są coraz skuteczniejsze. Proceder składowania nielegalnych odpadów w Bytomiu został znacznie ograniczony, ale wciąż zdarzają się przypadki próby wwozu niebezpiecznych substancji do miasta – mówił Waldemar Gawron, zastępca prezydenta Bytomia.

Teraz dzięki wygaszeniu zezwolenia na przetwarzanie uciążliwych opadów przy ul. Pasteura, problem ten w tym rejonie zniknął, a firma, która dotychczas prowadziła tam działalność rozpoczęła właśnie demontaż instalacji do przetwarzania odpadów.

Apeluję do wszystkich samorządowców, którzy mają podobne problemy z nielegalnymi odpadami, aby się nie poddawali. W Bytomiu dzięki zaangażowaniu władz miasta, radnych Rady Miejskiej, wszystkich służb miejskich, policji, ale również społeczników i mieszkańców są pierwsze efekty walki ze śmieciami – mówił prezydent Mariusz Wołosz.

Jesteśmy zmotywowani, aby walkę z odpadami prowadzić do końca. Po kilku miesiącach intensywnych działań są pierwsze efekty, czego dowodem jest zaprzestanie przywozu odpadów do Bobrka przy ul. Pasteura – mówili podczas konferencji bytomscy radni Maciej Bartków i Maciej Gajos.

Warto podkreślić, że już od grudnia 2018 roku wydano 25 decyzji uchylających, wygaszających, cofających lub umarzających zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie gospodarowania odpadami. Dotyczą one między innymi ulic: Szyby Rycerskie, Siemianowickiej, Kolonia Zygmunt, Łokietka, Świętej Elżbiety, Łagiewnickiej, Konstytucji, Bernardyńskiej, Krzyżowej, Łagiewnickiej, Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Składowej oraz Pasteura.
 
Ostatnio Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Katowicach podtrzymało decyzję z 8 lutego br. cofającą zezwolenie firmie zajmującej się zbieraniem odpadów przy ul. Łokietka na pograniczu Stroszka i Suchej Góry.

To bardzo ważna informacja dla nas, która potwierdziła słuszność podjętej przez nas decyzji. Służby miejskie sprawdzają wszystkie wydane dotychczas zezwolenia. Jeśli gdzieś zachodziły nieprawidłowości natychmiast reagujemy cofając zezwolenia
– mówił Waldemar Gawron, zastępca prezydenta Bytomia.

Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM Bytom/Hubert Klimek