I edycja Nocy w Miniarboretum



Miłośnicy przyrody spotkali się podczas pilotażowej akcji Noc w Miniarboretum. Jak zaznaczają organizatorzy, udostępnianie tego miejsca w dzień, nie wykorzystuje całego potencjału, powabu roślin i owadów występujących w tej okolicy.

Podczas spotkania uczestnicy mogli poznać nocne życie owadów oraz przyjrzeć się zachowaniom roślinności po zachodzie słońca. Warunki były niemal idealne. Było bezwietrznie, księżyc nie świecił, a w okolicy nie było żadnych sztucznych źródeł światła, oprócz oczywiście tego, przygotowanego przez organizatora.

W programie znalazło się wabienie owadów światłem oraz pokarmem (w tym celu zmieszany został miód z piwem). Był również spacer wśród roślinności. Niektóre z nich właśnie po zmroku się uaktywniają aby zwabić nocne owady. Wśród nich jest między innymi: Wiesiołek, Foks, Tytoń Szlachetny czy Maciejka Ogrodowa. Najwięcej księżycowego światła odbijają kwiaty białego bądź żółtego koloru.

Pomysłodawcą i organizatorem był Łukasz Fuglewicz, pracownik Miejskiego Zarządu Zieleni i Gospodarki Komunalnej, który jest jednocześnie fascynatem przyrody.

Miniarboretum działa w naszym mieście od 2015 roku. Na ponad 2000 m2 znajduje się około 400 gatunków roślin, a ponad połowa z nich to bardzo rzadkie gatunki i odmiany pochodzące z różnych stron świata i różnych stref klimatycznych. Można zobaczyć bananowca, jak rośnie ananas czy bawełna. Można tu spotkać też m.in. Łęk Kanadyjski czy Błotnię Leśną, drzewa żyjące na innych kontynentach, nie występujące obecnie w polskim środowisku naturalnym.

Chętnych zapraszamy w piątek od 15:00 do 19:00, a w sobotę i niedzielę od 11:00 do 19:00.


Galeria zdjęć:



Autor: Arkadiusz Janocha
Zdjęcia: Hubert Klimek