Światowy Dzień Turystyki w miechowickim schronie



Pod hasłem „Świętując różnorodność” obchodzona będzie w tym roku /27 września/ XXX edycja Światowego Dnia Turystyki. W Bytomiu do świętowania włącz się ProFort Centrum w Bytomiu-Miechowicach, który nie tylko udostępni podziemny schron, ale również wystawy przygotowane przez członków Stowarzyszenia Pro Fortalicium.

Podziemny przeciwlotniczy schron w Bytomiu-Miechowicach będzie otwarty w piątek, 27 września od 15.30 do 19.00. Warto podkreślić, że od chwili otwarcia podziemnego przeciwlotniczego schronu w Bytomiu-Miechowicach odwiedziło go już 14 088 osób, co świadczy o ogromnym zainteresowaniu podziemnym obiektem w naszym mieście. Przypomnijmy, że znajdujące się w nim wystawy poświęcone m.in.: Tragedii Miechowickiej, Tragedii Górnośląskiej, a także ukazujące walki o Górny Śląsk, a przede wszystkim Miechowice w 1945 roku, stanowią ważne źródło wiedzy historycznej dla odwiedzających to miejsce mieszkańców Śląska i turystów spoza regionu.

Światowy Dzień Turystyki jest obchodzony od 1979 roku. Tegoroczne główne obchody odbędą się w Ghanie. Obchody regionalne organizowane są we wszystkich rejonach globu, mają na celu uświadomienie społeczeństwu, jak wielkie znaczenie ma turystyka we wzmacnianiu wzajemnego zrozumienia między narodami. Celem licznych spotkań, które odbędą się w ramach tego święta będzie również przedstawienie, jak znaczący wpływ wywiera turystyka na wszystkie sfery działalności ludzkiej - społeczną, polityczną, gospodarczą i kulturową, a także zwrócenie uwagi na jej rolę w promowaniu wyższych standardów życia.

O historii schronu w Bytomiu-Miechowicach

Przeciwlotniczy schron w Bytomiu – Miechowicach liczy około 100 metrów długości, jednak na razie udostępniony zwiedzającym jest 50-metrowy odcinek. Schron prawdopodobnie powstał w latach II wojny światowej, między 1942 a 1944 roku i mógł pomieścić około 250 osób. Dość ciekawa jest jego budowa. Dolna część schronu zbudowana jest z betonowych bloków, a częściowo z cegły. Górna z żelbetonowych bloków w kształcie łuku. Do dzisiaj zachowały się także oryginalne wywietrzniki, dzięki którym do wnętrza schronu dopływało świeże powietrze.

W podziemnym obiekcie, dzięki staraniom członków Stowarzyszenia Pro Fortalicium, powstała Izba Pamięci, która poświęcona jest styczniowi 1945 roku. Zaprezentowane zostały w niej zdjęcia i multimedialna prezentacja upamiętniające wydarzenia ze stycznia 1945 roku. Wówczas na terenie Miechowic wkraczający żołnierze Armii Czerwonej dopuścili się morderstw, rabunków, gwałtów. Wśród zamordowanych był ksiądz Jan Frenzel, który został uprowadzony z jednego z domów przy obecnej ul. Styczyńskiego i po wielogodzinnych torturach zamordowany w sąsiednich Stolarzowicach.

Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Tomasz Sanecki