Opowieści o małej ojczyźnie. "Patriotyzm Jutra" w bibliotece



Adam Mankiewicz będzie gościem kolejnego spotkania dla dzieci w ramach ogólnopolskiego programu "Patriotyzm Jutra". W Bytomiu realizuje go miejska Biblioteka Publiczna. Gość opowie o tradycjach rozbarskich, a dzieci wezmą udział również w warsztatach plastycznych.

Bedzie to już kolejne spotkanie z tradycją i historią naszego miasta. Wcześniej o dawnym Bytomiu opowiadał najmłodszym Czesław Czerwińki, pasjonat architektury i kolekcjoner dawnych pocztówek. Uczniowie bytomskich szkół spotkali się również z Sebastianem Woźnakiem, historykiem, który opowiadał o dawnych zwyczajach i obrzędach.

Tym razem przedmiotem spotkania będzie strój, jaki dawno temu nosili mieszkańcy Rozbarku. Opowie o nim Adam Mankiewicz, bratanek Piotra Mankiewicza, założyciela Muzeum Chleba. Adam Mankiewicz, podobnie jak jego wuj, również jest wielkim miłośnikiem Rozbarku. Panowie od lat podejmują działania, by charakterystyczna dla tej dzielnicy kultura zachowała się w pamięci potomnych.

W ramach projektu zaplanowano również warsztaty plastyczne poświęcone tradycjom rozbarskim. Dzieci przygotują m.in. grę memo, która zostanie wydana i wręczona im podczas gali podsumowującej projekt.

Spotkanie z Adamem Mankiewiczem odbędzie się w piątek, 11 października o 15.30. Wcześniej trzeba się zapisać: 32 787 06 01 wew. 407.

Projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej „Były, są … czy będą?: elementy tradycji górnośląskiej”, dofinansowany jest ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

To ogólnopolski Program grantowy, który służy odkrywaniu i upowszechnianiu wiedzy z zakresu historii Polski oraz wspiera inicjatywy angażujące społeczności w działania poświęcone pielęgnowaniu i promowaniu lokalnego dziedzictwa i kultury. W ramach Programu o dotację na realizację projektów z zakresu edukacji historycznej mogą ubiegać się organizacje pozarządowe i samorządowe instytucje kultury z całej Polski, w szczególności: stowarzyszenia, fundacje, muzea regionalne, domy i lokalne centra kultury, biblioteki.

Program realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Muzeum Historii Polski jest jego operatorem od 2009 r. W ciągu ostatnich lat dofinansowano ponad 1100 projektów na kwotę 24 mln zł.

Na zdjęciu: spotkanie z Czesławem Czerwińskim.

Autor: Iwona Wronka
Zdjęcia: MBP