5 lat Centrum Dokumentacji Deportacji



Rekonstrukcja historyczna deportacji Górnoślązaków i zwiedzanie wystawy stworzonej ze zbiorów radzionkowskiego muzeum, złożyły się na dzisiejsze /22 lutego/ obchody 5. rocznicy utworzenia Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSSR w 1945 r.

W uroczystościach wzięli udział m.in. wicemarszałek woj. ślaskiego Izabela Domogała oraz wiceprezydent Bytomia Waldemar Gawron, którzy złożyli kwiaty pod pomnikiem z ziemią z Zagłębia Donieckiego, do którego trafiły ofiary stalinowskiego reżimu.

Tego dnia rekonstruktorzy ze Stowarzyszenia Pro Fortalicium przenieśli widzów do 1945 roku odtwarzając symboliczną scenę zatrzymania ówczesnych mieszkańców Śląska przez Sowietów. Przed budynkiem CDDG można było zwiedzić ciekawą wystawę przedstawiającą losy obecnych stulatków, świadków wydarzeń kształtujących polską historię współczesną.

Przypomnijmy, że Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku, zostało otwarte w lutym 2015 roku, w odrestaurowanym i przystosowanym na potrzeby muzeum budynku  nieczynnego radzionkowskiego dworca kolejowego. Obecnie centrum jest swoistym pomnikiem pamięci dla tysięcy Górnoślązaków wywiezionych wbrew swojej woli do ZSRR w 1945 roku m.in. na dzisiejsze tereny Syberii, Kamczatki, Ukrainy, Białorusi, Kazachstanu, Turkmenistanu oraz Gruzji. Wielu z nich nigdy nie wróciło do swoich domów.

Placówka zajmuje się gromadzeniem i udostępnianiem materiałów dotyczących deportacji, tworzy ofertę edukacyjną zarówno dla młodzieży, studentów, jak i osób dorosłych, a także prezentuje na stałej ekspozycji pamiątki związane z deportacjami. Muzeum ma multimedialny charakter. Część ekspozycji została zaaranżowana na bydlęce wagony, nawiązujące do tych, którymi wywieziono dziesiątki tysięcy ludzi.

Autor: AK
Zdjęcia: archiwum UM Bytom, fot. Hubert Klimek