W Stolarzowicach powstanie lokalna droga łącząca krajową 78 z Suchogórską

3 min czytania
W Stolarzowicach powstanie lokalna droga łącząca krajową 78 z Suchogórską


W Stolarzowicach szykuje się ważna zmiana w układzie drogowym, która może odmienić codzienne życie mieszkańców. Nowa droga lokalna, choć jeszcze bez konkretnego terminu realizacji, już budzi spore zainteresowanie i emocje. Co warto wiedzieć o tej inwestycji i jak wpłynie na okolicę?

  • Stolarzowice z nową drogą łączącą kluczowe ulice dzielnicy
  • Mieszkańcy Stolarzowic mieli wpływ na ostateczny kształt planu zagospodarowania
  • Bezpieczeństwo przyrody i przyszłość inwestycji drogowej w Stolarzowicach

Stolarzowice z nową drogą łączącą kluczowe ulice dzielnicy

21 lipca w Szkole Podstawowej nr 43 odbyło się spotkanie, podczas którego zastępca prezydenta Michał Bieda przedstawił szczegóły dotyczące planowanej drogi w Stolarzowicach. Trasa ma połączyć krajową drogę nr 78 z ulicą Suchogórską, co ma odciążyć istniejące ulice takie jak Musioła, Kościuszki czy Tęczowa, które nie mogą być poszerzone.

Droga zaplanowana jest na niezabudowanych działkach wzdłuż granicy lasu, biegnąc od ulicy Żołnierskiej do Suchogórskiej. W projekcie uwzględniono nie tylko jezdnię, ale także chodniki i ścieżki rowerowe oraz miejsce na niezbędne sieci infrastrukturalne – wodociągową, kanalizacyjną i elektroenergetyczną.

– Uchwalony plan musiał być zgodny ze studium. A tam ta droga dokładnie w takim kształcie, została zapisana już w 2011 roku – podkreślał wiceprezydent Bieda. – W uchwalonym planie ma kategorię drogi lokalnej i mają po niej jeździć przede wszystkim mieszkańcy okolicznych posesji – dodał.

Mieszkańcy Stolarzowic mieli wpływ na ostateczny kształt planu zagospodarowania

Podczas spotkania Michał Bieda omówił przebieg całej procedury uchwalania Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP), który został zatwierdzony w maju. Projekt był dwukrotnie wyłożony do publicznego wglądu, a mieszkańcy mogli zgłaszać swoje uwagi – wpłynęły cztery pisma z propozycjami zmian.

Zastępca prezydenta zapewnił, że wszystkie opinie zostały dokładnie rozpatrzone i część z nich została uwzględniona. Podkreślił również znaczenie uchwalenia planu dla dalszego rozwoju dzielnicy:

– Zawsze staramy się uwzględniać te uwagi mieszkańców, które do nas wpływają – tłumaczył Michał Bieda. – Warto zaznaczyć, że nieuchwalenie tego planu spowodowałoby trudności dla wielu bytomian i osób, które chcą się osiedlić w tej części miasta – dodaje.

Bezpieczeństwo przyrody i przyszłość inwestycji drogowej w Stolarzowicach

Mieszkańcy wyrazili też obawy dotyczące ochrony środowiska oraz potencjalnego wzrostu ruchu samochodowego. Ze względu na bliskość obszaru Natura 2000, projekt planu wraz z prognozą oddziaływania na środowisko został oceniony przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Katowicach. Wszystkie opinie były pozytywne.

Zastępca prezydenta uspokoił jednak, że obecnie nie ma konkretnych planów ani finansowania na budowę tej drogi. Realizacja inwestycji jest odległa w czasie, ponieważ miasto ma wiele innych pilniejszych zadań drogowych do wykonania.

– Na razie nie mamy planów dotyczących budowy tej drogi. Nie mamy ani jej projektu, ani finansowania. Jeżeli w ogóle ona powstanie, to na pewno za wiele lat, bo w mieście jest wiele pilniejszych do realizacji zadań drogowych. Drogę jednak musieliśmy wpisać do planu zagospodarowania przestrzennego, ponieważ musi on być zgodny ze Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego – argumentował wiceprezydent Bieda. – Przed nami prace nad uchwaleniem planu ogólnego dla tej części miasta. Wówczas mieszkańcy będą mogli składać do niego swoje wnioski. Mogą dotyczyć również tej drogi. Na pewno weźmiemy je pod uwagę – zaznaczył.

Prace nad planem dla Stolarzowic trwają od 2015 roku i nabrały tempa ze względu na zmiany prawne nakładające obowiązek uchwalania planów ogólnych przez gminy. Nowe przepisy utrudnią uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy bez aktualnego planu miejscowego. Inicjatorem tych zmian jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Na podstawie: UM Bytom

Autor: krystian