Maria Kocot przedstawia „Maskę” — powieść, która słucha Bytomia i daje mu głos

W Bytomiu odbędzie się wieczór z nową powieścią Marii Kocot, która ponownie sięga po lokalne historie i składa im literacki hołd. Spotkanie autorskie zapowiada się na kameralne rozmowy o mieście i pamięci.
- Spotkanie autorskie Marii Kocot odkrywa „Maskę” jako pomnik XX-wiecznego Bytomia
- Autorka pokazuje, jak słuchanie zamienia się w literaturę
Spotkanie autorskie Marii Kocot odkrywa „Maskę” jako pomnik XX-wiecznego Bytomia
Na spotkaniu autorskim czytelnicy poznają najnowszą książkę Marii Kocot zatytułowaną „Maska”. Książka zrodziła się częściowo dzięki stypendium przyznanemu autorce przez Prezydenta Bytomia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury — LITERATURA, co podkreśla lokalny charakter projektu i wsparcie dla twórczości związanej z miastem. 📚
W twórczości Kocot wątki historyczne splatają się z osobistymi opowieściami mieszkańców; autorka zbiera relacje i przekuwa je w postaci, które oddają ducha przeszłych dekad. „Maska” ma być kolejnym takim zapisem — literacką mozaiką o Bytomiu XX wieku, składającą się z fragmentów pamięci i rozmów z ludźmi, którzy pamiętają miasto sprzed przemian.
Autorka pokazuje, jak słuchanie zamienia się w literaturę
Maria Kocot ma na koncie kilka powieści z osadzonymi lokalnymi wątkami, a jej metoda pracy opiera się na słuchaniu mieszkańców — rozmowy, wspomnienia i drobne szczegóły codzienności stają się punktem wyjścia do tworzenia bohaterów i fabuły. Podczas spotkania prawdopodobnie padną opowieści o tym, skąd wzięły się postaci i skąd autorka czerpie inspirację; uczestnicy mogą spodziewać się rozmowy o procesie pisarskim i o tym, jak historia miasta trafia do literatury. 🙂
Spotkanie odbędzie się 6 listopada, czwartek, 17.30. Więcej szczegółów o przebiegu wieczoru i miejscu zostanie podane na miejscu podczas spotkania; uczestnicy dowiedzą się wszystkiego bezpośrednio od autorki.
na podstawie: BCK.
![]()
Ostatnie Artykuły

Czy altanę ogrodową trzeba zgłaszać? Aktualne przepisy i formalności

Dwa bytomskie ogrody świętują łącznie 150 lat historii

W szkolnej ławce po latach. Teatr Snów wraca do „Klasy” w Bytomiu

Uderzył i popchnął ratownika w szpitalu. 26-latek z zarzutem

Bytom: 28-latek za kratami po atakach na rodziców i zniszczeniu auta

Kamienice czynszowe i wille elit. Taki był spacer po Kleinfeldzie

Własne lody z węglem i gliniane naczynia. Dni Kultury Wrażliwej trwają

Jedna chwila przy grillu w Bytomiu może doprowadzić do pożaru

Polonia Bytom zatrzymała lidera. Przy własnej publiczności padł remis 2:2
![[PIŁKA NOŻNA] Polonia Bytom – Pogoń Grodzisk Mazowiecki 2:2. Remis lidera z gospodarzami w Betclic 1. lidze](/images/mecz/thumbnails/polonia-bytom-pogon-grodzisk-mazowiecki-22082026-22.webp)
[PIŁKA NOŻNA] Polonia Bytom – Pogoń Grodzisk Mazowiecki 2:2. Remis lidera z gospodarzami w Betclic 1. lidze

Burze w Bytomiu. Możliwy grad i wiatr do 70 km/h

Ukradł alkohol i zaatakował ochroniarza. 38-latek trafił do aresztu

Ruch pod kładką na ul. Wrocławskiej wznowiony po odpadnięciu ozdobnych fragmentów

Kino pod chmurką zmienia adres - „Ostatni wiking” w Stolarzowicach
Przydatne dane teleadresowe
- Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Bytomiu - kontakt, godziny, zgłoszenia
- II Komisariat Policji w Bytomiu - kontakt i godziny
- PEC Bytom - kontakt, awarie, EBOK
- Placówka Opiekuńczo - Wychowawcza nr 3 w Bytomiu - kontakt i adres
- Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Katowicach im. J. Lompy - Filia w Bytomiu - kontakt, godziny, katalog
- Powiatowy Urząd Pracy w Bytomiu - kontakt, godziny, rejestracja
