Co jest ważne przy wyborze kominka?

Zima, śnieg za oknem, a my siedzimy na kanapie opatuleni kocem z kubkiem gorącej herbaty i wpatrujemy się w ogień. Któż z nas nie marzy o takim relaksie? Na rynku znajdziemy wiele modeli kominków w różnych stylach, a o jego instalacji najlepiej pomyśleć już na etapie projektowania domu. Czym więc kierować się wybierając odpowiedni model pasujący do naszego wymarzonego wystroju wnętrza?

O czym pamiętać

Musimy pamiętać, że kominek to element trudny do wymiany i prawdopodobnie zajmie honorowe miejsce w domu na długie lata. Nie warto inwestować w futurystyczne, dziwaczne formy, które za dwa sezony wyjdą z mody. Najlepszy efekt otrzymamy łącząc nowoczesność w dających się łatwo zmienić dekoracjach oraz klasykę stałych części aranżacji wnętrza. Podstawą jest oczywiście zadbanie o staranne wykonie wszystkich punktów konstrukcji związanych z instalacją, dlatego lepiej by nasza rola w tym temacie ograniczyła się tylko do wyboru i kupna wkładu. Wszystkie zagadnienia instalacyjne pozostawmy fachowcom, w końcu nie chcemy, aby dym ulatniał się do wnętrza domu. Warto pamiętać też o tym żeby wszystkie meble i akcesoria znalazły się w stosownej odległości od paleniska, jak również o jego dobrym zabezpieczeniu, w szczególności jeśli posiadamy małe dzieci. Decydując się na kominek, musimy także podjąć decyzję czy ma stanowić on dodatkowe źródło ciepła, czy będzie pełnił głównie funkcję ozdobną. Więcej informacji o wyborze kominków znajdziemy również na stronie https://www.szalonymax.pl/ gdzie oferowane są także kominki w różnych stylach.

Lokalizacja i styl

Salon wydaje się być najlepszym miejsce na umieszczenie kominka. To tu spędzamy najwięcej czasu, oddajemy się rozrywkom, relaksowi, jak i podejmujemy gości. Projektanci wnętrz zazwyczaj proponują by umieścić wkład na ścianie prostopadłej do telewizora. Nie popełnimy błędu lokując te sprzęty na jednej płaszczyźnie, jednak ważne by w tej sytuacji dobrać je pod względem estetycznym. Klasyczny, duży, otwarty kominek z gzymsem nie będzie dobrze współgrał z nowoczesną formą płaskiego ekranu. Dobrym wyborem w przypadku niemalże każdego wnętrza wydaje się być prosty w formie kominek z szybą. Wpisze się on prawie we wszystkie style, dopełni zarówno kompozycję antyków, jak i najmodniejsze rozwiązania architektoniczne. Ważne jest też wykończenie kominka. Jego drewniana wersja sprawdzi się we wnętrzu rustykalnym, betonowy w loftowym, a ceglany jest najbardziej uniwersalny i znajdzie swoje zastosowanie w każdej aranżacji.

Wybierając odpowiedni wkład będziemy musieli zdecydować o jego funkcjonalności. Na rynku są dostępne kominki otwarte (były już wcześniej wspomniane, nie są jednak opcją dobrą dla wszystkich wnętrz), kominki narożnikowe z szybami i ostatnio bardzo modne wersje gilotynowe. Ten ostatni typ, dzięki szybie umieszczonej na górze daje nam możliwość obcowania z żywym ogniem lub zamknięcia paleniska w razie potrzeby. Model narożny świetnie sprawdzi się u zbiegu dwóch pomieszczeń, płynnie łącząc ze sobą jadalnie i salon albo pokój wypoczynkowy z korytarzem.

Niezależnie od tego jaki model kominka wybierzemy, musimy pamiętać, przede wszystkim, o zachowaniu zasad bezpieczeństwa. To pozwoli nam cieszyć się pięknem ognia przez długie lata.