Bytomskie placówki edukacyjne przygotowują się do zajęć rewalidacyjnych



W związku ze zniesieniem kolejnych ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa dotyczących możliwości m.in. prowadzenia zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, rewalidacyjnych i wczesnego wspomagania rozwoju od 18 maja prezydent Mariusz Wołosz i jego zastępca Adam Fras, spotkali się dziś /15 maja/ z dyrektorami bytomskich szkół i przedszkoli, które realizują zajęcia rewalidacyjne i rewalidacyjno-wychowawcze.
 
Sposób, w jaki łagodzone są obostrzenia dotyczące uruchomienia placówek edukacyjnych jest w naszej opinii zbyt gwałtowny, a w przypadku naszego regionu, gdzie wciąż notuje się wzrost zakażeń, zbyt szybki. Niemniej mamy świadomość w jak trudnej sytuacji znaleźli się rodzice i ich dzieci wymagające wparcia specjalistów. Dlatego po przeanalizowaniu potrzeb dzieci z niepełnosprawnością oraz możliwości organizacyjnych, od przyszłego tygodnia umożliwimy bytomskim szkołom i przedszkolom prowadzenie zajęć rewalidacyjnych, rewalidacyjno-wychowawczych oraz wczesnego wspomagania rozwoju – mówił prezydent Mariusz Wołosz. 
 
Chcąc jak najlepiej przygotować bytomskie szkoły na powrót do stacjonarnego funkcjonowania, szefowie placówek zostali poproszeni o przygotowanie informacji dotyczącej liczby uczniów, których rodzice zadeklarowali udział swoich dzieci w zajęciach rewalidacyjnych. Chęć korzystania z zajęć ze specjalistami w szkołach i przedszkolach zadeklarowało około 29%.
 
Są placówki, w których żaden z rodziców nie zdecydował się na skorzystanie z tych zajęć. Są jednak szkoły i przedszkola, w których rodzice czekają na uruchomienie zajęć rewalidacyjnych. Wesprzemy placówki i rodziców tak, aby zajęcia mogły odbyć się w sposób bezpieczny – mówi Adam Fras.
 
Miasto wyposaży szkoły i przedszkola w niezbędny sprzęt ochrony osobistej (maseczki i przyłbice) oraz środki do dezynfekcji. Zakupiono już zapas mydła antybakteryjnego, płynów do odkażania rąk oraz środków do dezynfekcji powierzchni. Miasto uruchomiło też środki ze specjalnej puli budżetowej zarezerwowanej na zarządzanie kryzysowe. Pieniądze trafią na konta placówek oświatowych, tak by mogły one na bieżąco zabezpieczyć to, co niezbędne, by móc funkcjonować w obowiązujących rygorach sanitarnych.
 
Od 25 maja – zgodnie z rządowym planem znoszenia obostrzeń związanych z pandemią – samorządy będą miały możliwość przywrócenia zajęć opiekuńczo-wychowawczych z możliwością prowadzenia zajęć dydaktycznych dla uczniów klas I-III szkół podstawowych. Z uwagi na trudną i rozwojową sytuację epidemiczną w Bytomiu, decyzja o otwarciu szkół jeszcze nie zapadła.
 
Docierające do nas informacje o przebiegu epidemii w mieście są bardzo szczegółowe i wynika z nich, że sytuacja nadal jest poważna. Codziennie docierają do nas nowe informacje o kolejnych zachorowaniach – także wśród kadry pedagogicznej szkół i przedszkoli, co zmusza nas do wstrzymania decyzji o otwarciu szkół. Każdy dzień przynosi nowe informacje o dynamice rozprzestrzeniania się epidemii. Dlatego każdą decyzję, również tą związaną z prowadzeniem zajęć opiekuńczo-wychowawczych w klasach 1-3 podejmujemy po gruntownych analizach – mówi prezydent Mariusz Wołosz.

Rodzice mogą uzyskać szczegółowe informacje o harmonogramach zajęć bezpośrednio u dyrektorów poszczególnych placówek.

Galeria zdjęć:



Autor: AK
Zdjęcia: archiwum UM Bytom, fot. Hubert Klimek