Transmisje na żywo coraz to częściej pojawiają się w naszym kraju. Z tego rozwiązania korzystają już nie tylko organizatorzy masowych koncertów, festiwali czy wydarzeń sportowych. Opcją streamowania na żywo korzystają obecnie również osoby prowadzące również nieco bardziej kameralne występy. Do tej grupy zaliczają się między innymi konferencje branżowe, koncerty muzyki poważnej, sztuki teatralne czy premiery różnych produktów. Jednak problemy, jakie wiążą się z prowadzeniem transmisji na żywo pojawiają się zarówno na streamach dla kilkudziesięciu tysięcy widzów czy dla zaledwie paru osób. Jak więc osiągnąć dobrze zorganizowany stream? Jak uniknąć podstawowych błędów popełnianych przy prowadzeniu transmisji na żywo? Na te pytania odpowiemy poniżej!

Atrakcyjność transmisji

Dobra jakość transmisji na żywo obecnie dla odbiorców jest stawiane jako pewnik. Dziś oprócz najlepszej jakości streama, widz pragnie również realizacji na wysokim poziomie. Z czym to się wiąże? Z dodatkowymi grafikami, podsumowaniami, animacjami czy innymi statystykami. Nasza transmisja musi być ciągle atrakcyjna dla widza, ponieważ chcemy za wszelką cenę sprawić, by został on z nami jak najdłużej. Właśnie z tego powodu bardzo dużo projektów, które mają dobrą jakość wideo są nieudane, ponieważ brakuje im atrakcyjności.

Firma odpowiedzialna za realizację transmisji

Największe znaczenie może mieć firma, której zlecimy realizację live streamingu. Najbardziej powinniśmy przyjrzeć się doświadczeniu takiej ekipy. Branża ta jest w naszym kraju bardzo świeża, więc firma posiadająca 10 letnie doświadczenie tak naprawdę będzie pamiętać jej początki. Warto więc spojrzeć, jakie były jej dotychczasowe projekty. Ekipy posiadające doświadczenie w większych realizacjach, które obejmowała kilkudziesięciu tysięcy widzów pokazuje, że są oni w pełni kompetentni i mają niezbędne zaplecze technologiczne. Kameralne realizacje również pokazują, że dostawca ma wypracowane rozwiązania, które sprawdzą się u mniejszych podmiotów.

 Jak dobrze zorganizować live streaming video

Jeżeli chodzi o formę pracy takich firm, to są dwie opcje. Albo firma posiada stałych pracowników, którzy pracują ze sobą na co dzień albo zespół jest dobierany pod zapotrzebowanie konkretnego projektu. Oczywiście obydwie opcje mają swoje plusy jak i minusy, więc musimy się poważnie zastanowić przed zamówieniem takiej realizacji.

Sygnał

Organizatorzy różnych eventów czy osoby, które na co dzień korzystają z opcji live streamingu narażają się na ryzyko kradzieży sygnału. Powoduje to nie tylko stratę zysków z dostępu do transmisji czy zwykłą utratę obserwatorów, ale i również wycieknąć mogą ważne informacje przedsiębiorstwa. Planując więc transmisję na żywo, warto zadbać o jak najbardziej bezpieczny sygnał. Możemy o to oczywiście zapytać firmę, którą będziemy wynajmować do takiego zlecenia.

Zaplecze technologiczne

Transmisje zazwyczaj są prowadzone albo w studiu, albo w plenerze. Zastanawiając się nad wyborem firmy powinniśmy zastanowić się co dokładnie będziemy potrzebować do realizacji transmisji. Jeżeli chodzi o live streaming video w plenerze powinniśmy zastanowić się nad kranami kamerowymi, dronami, stanowiskami dla operatorów, kamery mobilne czy chociaż wóz transmisyjny, który pozwoli nam zabezpieczyć sygnał.