Nie tylko Władca Pierścieni. Jakie filmy fantasy warto obejrzeć?
Odkąd w 2001 roku młody hobbit wyruszył w pełną niebezpieczeństw i przygód drogę do >Mordoru, filmy fantasy dostały nowe życie. Ekranizacje książek Tolkiena zjednały sobie serca ludzi na całym świecie, jednak kino fantasy to nie tylko Władca Pierścieni i nakręcony kilka lat później Hobbit. Poniżej podpowiadamy, co warto wybrać na wieczorny seans.
Gwiezdny pył (2007)
Pozostając w tematyce ekranizacji, warto zwrócić uwagę na filmowe adaptacje książek Neila Gaimana. Brytyjski autor ma do nich szczęście, a każda została niezwykle ciepło przyjęta przez fanów. Gwiezdny pył wyreżyserowany przez Matthew Vaughna to zabawny, urokliwy i niezwykle nastrojowy film fantasy dla całej rodziny. Nie bez znaczenia jest wątek romansowy, rozegrany z niezwykłym wyczuciem i taktem.
Fabuła opowiada o Tristanie, który mieszka po zwykłej stronie muru. Tuż za nim kryje się magiczna kraina Stormhold. Zakochany Tristan składa przysięgę wybrance swojego serca, że dostarczy jej gwiazdę, która spadła z nieba na drugą stronę muru.
Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa (2005)
Kolejna ekranizacja, tym razem książek C.S. Lewisa w reżyserii Andrew Adamsona. Film opowiada o losach czwórki osieroconego rodzeństwa, która trafia do tajemniczej krainy Narnii przez… szafę w domu ekscentrycznego profesora. To również propozycja kina familijnego, a magiczne przejście do krainy fantasy rozbudzi wyobraźnię niejednego dziecka. Film doczekał się dwóch kontynuacji, również na bazie książek Lewisa.
Seria Harry Potter (2001-2011)
Żadne zestawienie o filmach fantasy nie mogłoby się obyć bez serii o młodym czarodzieju, na którym wychowało się jedno pokolenie. Co ciekawe, te filmy dorastały wraz ze swoją widownią, i choć zaczynamy od kolorowej, pełnej magii stylistyki, to kończymy na mrocznej, poważnej i zdecydowanie dorosłej. Od filmów dla dzieci do filmów dla dorosłych — tak oto prezentuje się seria o czarodzieju z blizną.
Piraci z Karaibów (2003-2017)
Kolejny kinowy hit to Piraci z Karaibów, w którym zagrały takie sławy jak Johny Deep, Orlando Bloom czy Keira Knightley. Na serię składa się pięć filmów, które niestety wraz z kolejnymi częściami tracą na jakości. Wciąż jednak miło powrócić do pierwszego filmu i z sentymentem przypomnieć sobie czasy wzdychania do Orlando Blooma. Ciekawostką jest, że Disney myśli nad rebootem serii, ale już bez Johnny’ego Deppa.
Labirynt Fauna (2006)
Mroczna baśń w reżyserii Guillermo del Toro, obsypana licznymi nagrodami, w tym trzema Oscarami. Nieco przerażająca, zdecydowanie niepokojąca i na pewno trudna do zapomnienia. Akcja filmu rozgrywa się podczas II wojny światowej, w Hiszpanii. Jedenastoletnia dziewczynka wraz z mamą przenosi się do domu okrutnego i bezwzględnego ojczyma. Tam odkrywa tajemniczy labirynt i spotyka fauna.
Ostatni smok (1996)
Ostatni smok i… ostatni film w tym zestawieniu. Rok produkcji niech nie będzie tutaj wyznacznikiem, ponieważ mimo kilkunastu lat na karku, Ostatni smok to wciąż film fantasy godny uwagi. Fabuła opowiada o księciu, który uratowany przez smoka staje się okrutnym i złym królem. Bezwzględne rządy próbuje zakończyć rycerz Bowen, jego niegdysiejszy przyjaciel.
Jeżeli oglądałeś wszystkie z wyżej wymienionych tytułów i nie znalazłeś propozycji dla siebie, sprawdź https://zalukaj.org/gatunek/fantasy/ - znajdziesz tam bibliotekę z wieloma propozycjami!
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski