Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Bytom

Studenci - seniorzy zainaugurowali rok akademickiTrzynastu nowych studentów Bytomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku odebrało dziś /16 września/ z rąk prezydenta Mariusza Wołosza indeksy, podczas uroczystej inauguracji  roku akademickiego BUTW.

 Wasza energia i pasja w zdobywaniu wiedzy i nowych kompetencji bywa dla młodszych zawstydzająca, ale przede wszystkim jest godna podziwu. Życzę Wam zdrowia, wielu ciekawych wykładów i niespożytej żądzy wiedzy, bo to napędza nasze życie – mówił prezydent Mariusz Wołosz.
 
Na wykłady Bytomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku uczęszcza w sumie już 550 osób powyżej 50. roku życia, które udowadniają, że na naukę nigdy nie jest za późno. Zainteresowanie ofertą naszego uniwersytetu wciąż jest duże, choć trzeba przyznać, że epidemia koronawirusa miała wpływ na decyzję wielu naszych słuchaczy o zawieszeniu na jakiś czas uczestnictwa w zajęciach. Niemniej jesteśmy z nimi w stałym kontakcie i liczymy, że wrócą do nas  mówi Elżbieta Morgoń - Ochman, wicedyrektorka CKU ds. pozaszkolnych form kształcenia.

Choć ten uniwersytet różni się od innych uczelni wyższych przede wszystkim tym, że nie ma egzaminów i ocen. Seniorzy zobowiązują się do uczestnictwa w określonej liczbie zajęć. W tym roku akademickim do grona słuchaczy dołączyło 54 osoby.

W naszej ofercie znajdują się wykłady o szerokiej tematyce, począwszy od kultury i sztuki, kończąc na wykładach z dziedziny psychologii, które organizujemy w ramach współpracy z Wyższą Szkołą Psychologii w Katowicach. Mamy też zaplanowany cykl wykładów otwartych dla wszystkich zainteresowanych – mówi Elżbieta Mogroń–Ochman.  

Warto wspomnieć, że prezentacje słuchaczy Bytomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku angażują się w szereg imprez m. in. o charakterze kulturalnym. Ich prace często można oglądać na wystawach organizowanych w Bytomiu i sąsiednich miastach.

Trafiający do nas słuchacze są zaangażowani i pełni chęci do działania. Dzięki nim udaje nam się rozwijać naszą ofertę i kontynuować to, co rozpoczęła Ewa Tyburczyk, czyli angażować seniorów w wolontariat – Elżbieta Mogroń–Ochman. 

Galeria zdjęć:Autor: AK
Zdjęcia: archiwum UM Bytom, fot. Hubert Klimek