Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Bytom

Śmiało można powiedzieć, że energia elektryczna jest jednym z najważniejszych mediów w domu. Życie bez prądu jest obecnie naprawdę trudne. W takim przypadku jesteśmy pozbawieniu światła, ogrzewania czy internetu. Czasami nawet może zabraknąć wody, jeżeli ktoś korzysta z własnej studni. Instalacje elektryczne otaczają tak naprawdę nasz cały dom. Nie warto więc patrzeć tylko na cenę podczas korzystania z usług fachowców. Jakie błędy są najczęściej popełniane przy wykonywaniu takich instalacji? Tego dowiecie się poniżej! Możesz również zajrzeć na https://vosa.pl/

Przewody

Na początku warto zacząć od źle przeprowadzonych przewodów. Układa się je zazwyczaj wzdłuż linii pionowych oraz poziomych. Ich układ musi być łatwy w odtworzeniu w przypadku jakiegoś większego remontu lub naprawy. Czasami może się zdarzyć tak, że będziemy chcieli wywiercić otwór w ścianie. Dzięki temu nie uszkodzimy ich przypadkowo przy takiej operacji. Bardzo często używa się przewodów płaskich, które mocuje się do surowych ścian. Można się spotkać także z innym rozwiązaniem, czyli poprowadzeniem przewodów w elastycznych rurkach. Jest to jednak opcja droższa, dlatego nie wszyscy się na nią decydują. Źle rozmieszczone przewody mogą skutkować późniejszym ich uszkodzeniem przy wymianie okna czy wieszania jakiegoś obrazu.

Nieestetyczne wykonanie instalacji

Może się zdarzyć tak, że jakaś instalacja jest wykonana poprawnie. Jednak często jest ona po prostu brzydko wykonana. Decydując się na tańszych “fachowców” możemy spotkać się z krzywo obsadzonymi łącznikami, gniazdkami czy przewodami poprowadzonymi po wierzchu ścian. Warto na to zwrócić uwagę przy decydowaniu się na takie usługi. Możliwe, że uda nam się wymusić poprawienie takich elementów zanim będzie za późno.

 Najczęściej popełniane błędy przy wykonywaniu instalacji elektrycznych

Zbyt mało gniazd w pokojach

Jest to dość częsty błąd nawet w przypadku nowych domostw. Wpływa to znacząco na niewygodę w przypadku użytkowania dużej ilości urządzeń elektrycznych. W takim sytuacji konieczne będzie korzystanie z dodatkowych przedłużaczy oraz rozgałęziaczy, co niestety będzie miało wpływ na plątaninę kabli w pomieszczeniach. Tak naprawdę z czasem korzystamy z coraz to większej ilości sprzętu elektronicznego, dlatego warto już przy projektowaniu budynku zwrócić na to uwagę.

Trzeba pamiętać o tym, że takie urządzenia montowane na stałe, czyli lodówka czy pralka, powinny posiadać własne gniazdka. Jednak weźmy pod uwagę dodatkowe urządzenia takie jak czajnik, odkurzacz czy chociażby ładowarka do telefonu. Praktycznie w każdym miejscu w domu powinniśmy mieć swobodny dostęp do jakiegoś gniazdka.

Źle dobrane gniazdka

Tutaj sprawa jest często dyskusyjna. Osprzęt instalacyjny może być tak naprawdę stonowany i nieprzykuwający uwagi. Niektórzy jednak decydują się na bardziej wyróżniające się elementy, które będą uzupełnieniem wystroju wnętrza. Warto wcześniej sprawdzić, czy dana seria obejmuje wszystkie potrzebne nam elementy. Wtedy będziemy mieli pewność, że wszystko do siebie będzie pasować. Z najczęściej spotykanymi gniazdkami i łącznikami nie będzie problemu jednak, jeżeli chcemy zdecydować się na bardziej charakterystyczne elementy musimy wcześniej odpowiednio się na to przygotować.

Instalacja na posesji

Podczas tworzenia projektu budowania domu, warto mieć na uwadze poprowadzenie przewodów na naszej posesji. Często przecież decydujemy się na oświetlenie na naszej działce, więc warto uwzględnić gniazda przy domu. Czasami musimy także doprowadzić zasilanie i przewody sygnałowe do furtki oraz bramy. Jeżeli zdecydujemy się na to za późno, konieczne będzie późniejsze rozkopanie fundamentów do poprowadzenia przewodów. Dlatego im wcześniej się za to zabierzemy, tym mniej zapłacimy.