Bytomscy muzycy zagrali z okazji zbliżającej się "Barbórki"



Już w najbliższy piątek będziemy obchodzić tradycyjne święto braci górniczej - „Barborkę”. Z tej okazji muzycy Górniczej Orkiestry Dętej „Bytom” pod batutą Dariusza Kasperka przygotowali specjalny koncert, który będzie można zobaczyć on line 4 grudnia o 17.00 m.in.: na stronie www.bytom.pl oraz kanale miejskim na Facebooku.

Koncert, który nagrali muzycy z Górniczej Orkiestry Dętej „Bytom” im. Józefa Słodczyka 22 listopada w Bytomskim Centrum Kultury, był jednocześnie uświetnieniem jej jubileuszu. Z tej okazji kapelmistrz orkiestry – Dariusz Kasperek odebrał z rąk prezydenta Bytomia Mariusza Wołosza statuetkę z podziękowaniami i gratulacjami z okazji obchodzonej w tym roku 100. rocznicy działalności Orkiestry.

Warto dodać, że orkiestra, która w 2019 roku przyjęła imię wieloletniego kapelmistrza i osoby niezwykle zasłużonej dla zespołu od najmłodszych lat – Józefa Słodczyka, znana jest nie tylko w naszym regionie, ale w Polsce i poza granicami kraju. Muzyków możemy usłyszeć podczas ważnych wydarzeń w naszym mieście, a także koncertów, w trakcie których promują śląski region i tradycje związane z górnictwem węgla kamiennego.

Tym razem podczas koncertu, który będziemy mogli zobaczyć już w piątek, 4 grudnia usłyszymy znane śląskie piosenki, ale również muzykę filmową, a także najbardziej popularne utwory zagraniczne.

Przypomnijmy, że historia Orkiestry „Miechowice” zaczęła się około 1920 roku, kiedy Franciszek Gyla założył zespół i został jej pierwszym kapelmistrzem. Orkiestra od początku związana była z KWK „Miechowice”, a jednym z jej członków był wówczas piętnastoletni Augustyn Słodczyk – górnik kopalni i ojciec wieloletniego kapelmistrza Orkiestry - Józefa Słodczyka. Orkiestra głównie koncertowała podczas świąt, zabaw oraz uroczystości. Podczas II wojny światowej mimo braku kapelmistrza, Orkiestra nadal funkcjonowała, a próby odbywały się w cechowni kopalni. Z kolei po II wojnie światowej, kiedy Miechowice znalazły się w granicach Polski, Orkiestra związała się z Domem Kultury „Filar” KWK „Miechowice”, koncertowała głównie na świętach państwowych i górniczych.

Rozwój Orkiestry przypadł na lat osiemdziesiąte XX wieku. Muzycy koncertowali nie tylko na Śląsku i w Polsce, ale również w Niemieckiej Republice Demokratycznej, na Węgrzech oraz Czechosłowacji. Orkiestra na przełomie lat 80. i 90. XX wieku była laureatem wielu nagród, między innymi zdobywając w 1987 roku na Światowym Festiwalu Orkiestr Dętych w Hamar w Norwegii złoty medal w konkurencji muzycznej oraz brązowy medal w konkurencji marszowej. Ponadto na swoim koncie mają również złoty medal na Przeglądzie Orkiestr Dętych w niemieckim Wemding w 1995 roku.

W 1995 roku orkiestra przekształciła się w Stowarzyszenie Muzyczno-Kulturalne Górnicza Orkiestra Dęta „Miechowice”, zaś w styczniu 2001 roku do Stowarzyszenia dołączyli muzycy orkiestry KWK „Bobrek” oraz w 2007 roku muzycy Orkiestry Dętej KWK „Centrum”. Warto dodać, że w ostatnich trzech latach muzycy osiągnęli kolejne międzynarodowe sukcesy zdobywając na Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie Orkiestr „Golden Sardana” w Barcelonie złoty medal /2018 rok/ oraz złoty medal na Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych w niemieckim Bösel w 2019 roku.

Obecnie prezesem Stowarzyszenia jest Jarosław Grzesik, zaś kapelmistrzem Dariusz Kasperek, a Górnicza Orkiestra Dęta „Bytom” im. Józefa Słodczyka liczy obecnie około 70 muzyków, wśród których jest 25 kobiet. Od 2018 roku gra pod batutą klarnecisty Dariusza Kasperka, absolwenta katowickiej Akademii Muzycznej, związanego z Filharmonią Śląską, Teatrem Rozrywki i Teatrem Nowym w Zabrzu.

Warto podkreślić, że w repertuarze Górniczej Orkiestry Dętej „Bytom” im. Józefa Słodczyka znajdują się między innymi: tradycyjne marsze, pieśni śląskie, muzyka filmowa, arie operowe i operetkowe czy kolędy i pastorałki.

Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM Bytom