Zapraszamy Państwa do wspólnego oglądania on line, 4 grudnia o 17.00 koncertu barbórkowego w wykonaniu Górniczej Orkiestry Dętej „Bytom” pod batutą Dariusza Kasperka. Koncert nagrany 22 listopada w Bytomskim Centrum Kultury uświetnił nie tylko 100-lecie Orkiestry, ale został przygotowany z myślą o zbliżającym się święcie górników – Barbórce.
Górnicza Orkiestra Dęta „Bytom” znana jest nie tylko w naszym regionie, ale w Polsce i poza granicami kraju. Muzyków możemy usłyszeć podczas ważnych wydarzeń w naszym mieście, a także koncertów, w trakcie których promują śląski region i tradycje związane z górnictwem węgla kamiennego.
Przypomnijmy, że historia Orkiestry „Miechowice” zaczęła się około 1920 roku, kiedy Franciszek Gyla założył zespół i został jej pierwszym kapelmistrzem. Orkiestra od początku związana była z KWK „Miechowice”, a jednym z jej członków był wówczas piętnastoletni Augustyn Słodczyk – górnik kopalni i ojciec wieloletniego kapelmistrza Orkiestry - Józefa Słodczyka. Orkiestra głównie koncertowała podczas świąt, zabaw oraz uroczystości. Podczas II wojny światowej mimo braku kapelmistrza, Orkiestra nadal funkcjonowała, a próby odbywały się w cechowni kopalni. Z kolei po II wojnie światowej, kiedy Miechowice znalazły się w granicach Polski, Orkiestra związała się z Domem Kultury „Filar” KWK „Miechowice”, koncertowała głównie na świętach państwowych i górniczych.
Rozwój Orkiestry przypadł na lat osiemdziesiąte XX wieku. Muzycy koncertowali nie tylko na Śląsku i w Polsce, ale również w Niemieckiej Republice Demokratycznej, na Węgrzech oraz Czechosłowacji. Orkiestra na przełomie lat 80. i 90. XX wieku była laureatem wielu nagród, między innymi zdobywając w 1987 roku na Światowym Festiwalu Orkiestr Dętych w Hamar w Norwegii złoty medal w konkurencji muzycznej oraz brązowy medal w konkurencji marszowej. Ponadto na swoim koncie mają również złoty medal na Przeglądzie Orkiestr Dętych w niemieckim Wemding w 1995 roku.
W 1995 roku orkiestra przekształciła się w Stowarzyszenie Muzyczno-Kulturalne Górnicza Orkiestra Dęta „Miechowice”, zaś w styczniu 2001 roku do Stowarzyszenia dołączyli muzycy orkiestry KWK „Bobrek” oraz w 2007 roku muzycy Orkiestry Dętej KWK „Centrum”. Warto dodać, że w ostatnich trzech latach muzycy osiągnęli kolejne międzynarodowe sukcesy zdobywając na Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie Orkiestr „Golden Sardana” w Barcelonie złoty medal /2018 rok/ oraz złoty medal na Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych w niemieckim Bösel w 2019 roku.
Obecnie prezesem Stowarzyszenia jest Jarosław Grzesik, zaś kapelmistrzem Dariusz Kasperek, a Górnicza Orkiestra Dęta „Bytom” im. Józefa Słodczyka /jego imię przyjęła w 2019 roku/ liczy obecnie około 70 muzyków, wśród których jest 25 kobiet. Od 2018 roku gra pod batutą klarnecisty Dariusza Kasperka, absolwenta katowickiej Akademii Muzycznej, związanego z Filharmonią Śląską, Teatrem Rozrywki i Teatrem Nowym w Zabrzu.
Warto podkreślić, że w repertuarze Górniczej Orkiestry Dętej „Bytom” im. Józefa Słodczyka znajdują się między innymi: tradycyjne marsze, pieśni śląskie, muzyka filmowa, arie operowe i operetkowe czy kolędy i pastorałki.
Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM Bytom