Co warto wiedzieć o rekuperacji

Dom, który posiada odpowiednią izolację i szczelne okna nie pochłania dużo energii. Możemy jednak jeszcze zdecydować się na rekuperację, dzięki czemu jeszcze bardziej zmniejszymy zapotrzebowanie na energię. Dodatkowo otrzymamy tym samym czyste i świeże powietrze w domu.

Czym jest rekuperator?

Rekuperator jest centralą wentylacyjną, która umożliwia odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewanego na zewnątrz budynku lub pomieszczenia. Podstawową funkcją rekuperatora jest nawiewanie świeżego powietrza i wywiewanie tego zużytego z naszego budynku. Dodatkowo możemy sterować intensywnością tej wymiany w zależności od naszych potrzeb. Rekuperatory posiadają również filtry, które oczyszczają powietrze nawiewane do budynku i zabezpieczają całą instalację przed gromadzeniem się kurzu.

Kiedy warto zdecydować się na rekuperację?

Kiedyś budynki nie były dobrze izolowane, a okna były nieszczelne. Generowało to spore straty ciepła w naszych domach. Przez to musieliśmy zużyć więcej energii do wyprodukowania ciepła w budynku. Obecnie jednak nowoczesne budownictwo charakteryzuje się dobrą izolacją ścian, stropów, dachów czy podłóg. Z okien także nie ucieka tyle ciepła co wcześniej. Niestety nowoczesne domy, które nadal są wyposażone w wentylację grawitacyjną również mają swoje problemy. Nie zapewniają one dobrej wymiany powietrza, a czasami dochodzi nawet do zwilgocenia ścian i rozwoju pleśni.

Jeśli zależy nam na tym, aby oddychać świeżym powietrzem w naszym domu, warto zdecydować się na wentylację mechaniczną. Warto wspomnieć o tym, że wraz ze wzrostem cen energii zużywanej na ogrzewanie, skraca się okres zwrotu wydatków na zakup rekuperatora do domów jednorodzinnych. Ceny energii będą ciągle wzrastać, dlatego warto zastosować najskuteczniejsze rozwiązanie.

Obecnie liderem na rynku są rekuperatory spiralne. Jest to bardzo zaawansowany rodzaj tego urządzenia. Pozwala on na skuteczne oczyszczanie powietrza i eliminowanie pyłów, alergenów, smogu oraz innych niechcianych substancji. Ma to bezpośredni wpływ na nasze zdrowie oraz życie. Więcej na ten temat znajdziecie na tej stronie.

Ile miejsca zajmuje instalacja pompy ciepła i rekuperacji?

Wybór odpowiedniego urządzenia

Oczywiście przed wyborem danego urządzenia warto poznać jego sprawność. Handlowiec powinien nam podać różne sprawności dla różnych wartości przepływu powietrza. Trzeba więc sprawdzić tą wielkość, która wynika z zapotrzebowania konkretnego budynku. Warto jednak pamiętać, że sprawność wymiennika jest czym innym niż sprawność centrali.

Warto także zwrócić uwagę na sterowniki. Niektórzy decydują się na najbardziej proste i niezawodne, która pozwalają na skokową regulację pracy wentylatorów. Czasami stosowane są bardziej rozbudowane rozwiązania, która pozwalają na płynną pracę centrali. Znacznie zwiększa to komfort użytkowania i zmniejsza zużycie energii.

Konieczne jest również dobranie odpowiednich filtrów. Z myślą o czystym powietrzu w naszych budynkach zaprojektowano filtr E11. Ten filtr antysmogowy zapewnia dokładniejsze czyszczenie powietrza w terenach, które są znacznie bardziej narażone na smog. Przechwytuje on cząstki pyłu zawieszonego PM 2,5 z ponad 95% skutecznością. Technologia ta została zaprojektowana w jednym urządzeniu, dzięki czemu jest bardzo kompaktowa. Umożliwia do prosty dostęp do filtrów i ich samodzielnej wymiany.

Więcej na temat filtrów antysmogowych dowiesz się tutaj https://karino.pl/rekuperatory.html.

Dom przymości powinien posiadać fotowoltaike, rekuperację i pompę ciepła. Na filmie został dokładnie pokazany wygląd takiego domu i pokazane wszystkie instalacje w budynku.