W weekend kadra narodowa w Goalballu (dyscyplina paraolimpijska dla osób z dysfunkcją narządu wzroku) uplasowała się na podium w mocno obsadzonym turnieju, który był rozgrywany na Litwie. Reprezentację Polski prowadzą trzej bytomscy trenerzy.

Goalball, gra drużynowa dla osób niewidomych i niedowidzących, została stworzona w 1946 roku przez Niemca Seppa Reindle i Austriaka Hansa Lorenzena. Początkowo była formą rehabilitacji inwalidów wojennych, od 1976 roku jest dyscypliną paraolimpijską.

Sto kilometrów na godzinę i złoty gol

W tej grze zawodnicy, mając zakryte oczy, rzucają piłką z dzwoneczkami. Niektórzy potrafią rzucać piłką wprawiając ją w ruch z prędkością do nawet 100 km/h. W weekend męska reprezentacja Polski wzięła udział w turnieju, który był rozgrywany w litewskiej miejscowości Troki. Biało-Czerwoni zajęli trzecie miejsce, w ostatnim meczu pokonując drugi zespół Stanów Zjednoczonych 10:9 po dogrywce i złotym golu.

Goalball

Bytomscy trenerzy górą

Szkoleniowcami kadry narodowej jest trzech bytomskich trenerów: Piotr Szymala (trener-koordynator), Michał Gumiński (trener kadry kobiet) oraz Filip Szymala (asystent Trenera)

- To był dla nas bardzo udany występ i przedsmak tego, co czeka nas za tydzień w Finlandii, gdzie wystartujemy w mistrzostwach Europy drugiej dywizji. W Finlandii będziemy walczyć o awans do grupy A. Z dziesięciu zespołów promocję uzyskają trzy najlepsze - tłumaczy Piotr Szymala, który jest również prezesem Wojewódzkiego Stowarzyszenia Sportu i Rehabilitacji Niepełnosprawnych Start Katowice.

Reprezentacja

- Zachęcam osoby z dysfunkcją narządu wzroku, mieszkające na Górnym Śląsku, do uprawiania tego sportu. W regionie jedyną sekcją Goalballu jest Start Katowice. To sport, który rozwija, sprawia dużo frajdy i można go uprawiać nawet w wieku emerytalnym - dodaje Piotr Szymala.

Kontakt z klubem - Start Katowice