Na bytomskim Rynku odbyło się dziś, przeprowadzone z ogromnym rozmachem, interdyscyplinarne widowisko multimedialne „Tryptyk Powstańczy — pamięć ziemi”.
Dzisiejsze wydarzenie było kulminacyjnym momentem obchodów 100 rocznicy III Powstania Śląskiego. Tłumy mieszkańców Metropolii było świadkami niesamowitego połączenia muzyki, tańca, śpiewu i sztuk wizualnych. Związani z Górnośląsko- Zagłębiowską Metropolią artyści opowiedzieli chwytającą za serca opowieść o Ślązakach, o ich poświęceniu i miłości do rodzinnej, śląskiej ziemi. To wszystko oparte o twórczość wybitnych, śląskich kompozytorów: Wojciecha Kilara, Józefa Świdra, Klaudiusza Jani oraz Wojciecha Ciuraja. Ponad dwugodzinny spektakl był podzielony na prolog i trzy główne części: Historia, Walka i Pamięć. Podczas prologu orkiestry dęte wykonały utwór „Pamięć Ziemi” Klaudiusza Jani. W pierwszej części usłyszeliśmy muzykę filmową autorstwa Wojciecha Kilara (m.in. „Ziemia obiecana” i „Sól ziemi czarnej”). W kolejnej części ze sceny wybrzmiała orkiestry symfoniczna i dwustuosobowy chór w utworze Józefa Świdra ze słowami Tadeusza Kijonki, Ostatnia część wypleniona została muzyką rozrywkowo-rockową w wykonaniu Wojtka Ciuraja wraz z zespołem.
Tak wielkie przedsięwzięcie mogło być możliwe tylko dzięki współpracy przedstawicieli różnych form sztuki. Artystów młodego i starszego pokolenia oraz wielu śląskich instytucji kulturalnych. Na scenie zobaczyliśmy niesamowitą liczbę 500 artystów!
W wywiadzie udzielonym magazynowi "Rynek 7" choreograf Jakub Lewandowski mówił — Takie przedsięwzięcia są obecnie rzadkością w Polsce i na świecie.
Reżyserką i twórczynią koncepcji całego widowiska była Karolina Widera. Kierownikiem muzycznym był Yaroslav Shemet, za choreografię odpowiadali Henryk Konwiński i Jakub Lewandowski, a scenografem był Dariusz Albrycht.
Wyszliśmy z założenia, że gdy mówimy o Powstaniach Śląskich, powinniśmy mówić ustami ludzi stąd - podkreślała Karolina Widera
I tak na scenie zobaczyliśmy solistów: Joanne Woś - sopran i Piotra Lempa - bas, Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach, orkiestry dęte Power of Winds — Koncertowa Orkiestra Dęta, Górnicza Orkiestra Dęta „Bytom'', Orkiestra KWK „Knurów”, Orkiestra Dęta KWK „Halemba” (Ruda Śląska) Sosnowiecka Orkiestra Dęta, Orkiestra Muzeum Górnictwa Węglowego (Zabrze) oraz trębacz Orkiestry Wojskowej w Bytomiu. Chóry: Chór Mieszany LUTNIA (Chorzów), Akademicki Chór Amicus. (Katowice), Chór Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego. Chór Mieszany „Ogniwo” (Katowice), Akademicki Chór Politechniki Śląskiej (Gliwice), Chór Młodzieżowy „Resonans con tutti" im. N. G. Kroczka (Zabrze). Tancerze: Balet Zespołu Pieśni i Tańca „Mały Śląsk” (Radzionków), studenci i absolwenci WTT w Bytomiu (Akademia Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie), artyści Baletu Opery Śląskiej w Bytomiu, Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu ROZBARK. Za Video-art wyświetlany na scenie i kamienicach odpowiedzialni byli Anna Korniluk, Karol Iwan.
Dzisiejsze wydarzenie było poświęcone bohaterom III Powstania Śląskiego. Odbyło się w Bytomiu, ponieważ to właśnie tu w Polskim Komisariacie Plebiscytowym rezydował Wojciech Korfanty i tu zapadła decyzja o rozpoczęciu insurekcji. III Powstanie Śląskie rozpoczęło się w nocy z 2 na 3 maja 1921 roku i było ostatnim z trzech zbrojnych zrywów polskiej ludności na Śląsku, dążącej do zjednoczenia z niepodległą Polską. Jego bezpośrednią przyczyną był niekorzystny wynik plebiscytu z marca 1921 roku. Na czele powstania stanął działacz społeczny Wojciech Korfanty. Walki trwały dwa miesiące, a najcięższe z nich miały miejsce w okolicach Góry Świętej Anny. Po ustaniu walk Rada Ambasadorów zdecydowała o włączeniu do Polski znacznie większej części Górnego Śląska, niż pierwotnie zamierzano.