Woskowanie drewna

Woskowanie drewna to jeden z najłatwiejszych do wykonania samodzielnie sposobów na zabezpieczenie go przed wilgocią. Aby zaimpregnowane w ten sposób powierzchnie drewniane odznaczały się dobrą kondycją przez długi czas, warto jednak pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim potrzebujemy odpowiednich narzędzi do woskowania, a także musimy zwrócić uwagę na odpowiedni wybór wosku do drewna. Należy mieć również świadomość, jak dobrze nakładać wosk oraz jak przygotować drewno, aby całość była estetyczna i spełniała wymagania funkcjonalne.

Rodzaje wosków do drewna

Wosk doskonale sprawdzi się zarówno do wykończenia surowego, jak i politurowanego, olejowanego czy bejcowanego drewna. Zabezpiecza on powierzchnię, nadaje jej jedwabiste wykończenie, dokładnie zamyka pory, a także wydobywa naturalny zarys słojów. Chroni także przed nasiąkaniem wodą. Wybierając brązowe odcienie wosku musimy liczyć się z tym, że mogą one nieco zmienić jego odcień, jednak doskonale wyrównują jego koloryt. Jasne odcienie sprawdzą się natomiast doskonale w przypadku mebli rustykalnych posiadających charakterystyczną przecierkę. Woski dzielimy na:

  • Wosk mineralny, czyli parafina. Można rozpuścić go terpentyną ekstrakcyjną.
  • Wosk roślinny. Jest on produkowany z liści kopernicji. Posiada specyficzne żółtozielone zabarwienie, jest on trudno rozpuszczalny na zimno, a na ciepło rozpuszcza się jedynie w benzynie, trójchlorortylenie lub alkoholu etylowym.
  • Wosk zwierzęcy. Otrzymuje się go z wydzielimy pszczół. Dostępny jest zarówno w postaci bloków, jak i w puszcze. Rozpuszczany jest w terpentynie ekstrakcyjnej.

Woski nakłada się w zależności od tego, jaką mają one konsystencję oraz czy wymagają podgrzania. Możemy spotkać się z woskami dostępnymi w postaci kremu, pasty, kostki lub płynu. Do woskowania drewna surowego najlepiej sprawdzą się woski w płynie.

Jakich materiałów potrzebujemy do woskowania?

Zanim przystąpimy do woskowania mebli z drewna, należy przygotować odpowiednie narzędzia:

  • szlifierka,
  • papier ścierny o różnej gradacji,
  • rękawiczki techniczne,
  • śrubokręt,
  • bawełniana ściereczka,
  • wosk do mebli w wybranym przez nas odcieniu.

Woskowanie drewna - krok po kroku

  1. Zdemontowanie elementów tapicerowanych i szklanych. Należy zrobić to jeszcze przed przystąpieniem do odnowienia drewnianego mebla. Jeżeli mamy stare meble, bardzo ważne jest prawidłowe dopasowanie elementów łączących. Wykręcając złącza i śruby, dokładnie oznaczmy je, aby przy ponownym składaniu mebla trafiły na właściwe miejsca.
  2. Założenie rękawic technicznych, oczyszczanie drewnianych elementów mebla. Po założeniu rękawic, przy użyciu szlifierki, przystępujemy do oczyszczania drewnianych elementów mebla z wierzchniej warstwy starego lakieru. Na początek użyjmy papieru o gradacji 120, a następnie przeszlifujmy ręcznie złożonym papierem ściernym.
  3. Uzupełnienie ubytków w drewnie. Po dokładnym wyszlifowaniu mebla, należy uzupełnić ubytki w drewnie. Uszczerbki takie jak głębsze zadrapania, czy drobne dziurki uzupełniamy kitem do drewna, którego odcień będzie zgodny z wybranym odcieniem wosku. Nadwyżkę kitu zeszlifujmy drobnoziarnistym papierem ściernym. Kiedy zakończymy uzupełnianie ubytków, oczyśćmy mebel z pyłu za pomocą wilgotnej szmatki.
  4. Woskowanie. Wybrany wosk do drewna najlepiej nakłada się za pomocą bawełnianej szmatki, która zwinięta jest w pakułę. Pamiętajmy, że wosk w puszcze jest ciemny, nawet jeżeli wybraliśmy jasny odcień. Na meblu będzie on znacznie jaśniejszy. Weźmy niewielką ilość wosku oraz nałóżmy ją na bawełnianą szmatkę. Następnie, wcierajmy wzdłuż linii usłojenia. Nakładanie wosku musi być dokładne i precyzyjne. Pokryjmy nim cały mebel i odstawmy do wyschnięcia. Po wyschnięciu, nałóżmy drugą warstwę - dokładnie w ten sam sposób.

Dzięki procesowi woskowania nasze meble posłużą nam w niezmienionym stanie przez wiele, długich lat.

Więcej informacji na https://saicos.pl/