Przeszczep włosów to obecnie najskuteczniejsza metoda walki z nieodwracalnym łysieniem. Metoda Smart Graft jest niezwykle precyzyjna, bezpieczna i nie pozostawia blizn, a jej efekty są trwałe i naturalne. Przedstawiamy wskazania i wyjaśniamy przebieg zabiegu.

Przeszczep włosów – dla kogo?

Łysienie to problem, który dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Dlatego przeszczep włosów jest zabiegiem dedykowanym obu płciom. Wskazania do zabiegu Smart Graft to:

  • łysienie androgenowe u kobiet i mężczyzn,
  • łysienie pourazowe,
  • łysienie po napromieniowaniu lub poparzeniach,
  • łysienie, wynikające z wcześniej przebytych stanów zapalnych skóry,
  • utrata owłosienia w obszarze, na którym powstały blizny pooperacyjne,
  • ubytki owłosienia w obszarze brwi, brody i wąsów,
  • ubytki owłosienia w obszarze klatki piersiowej.

Specjaliści z warszawskiej Kliniki Miracki zaznaczają, że przed przeszczepem włosów odbywa się konsultacja, podczas której lekarz wyklucza ewentualne przeciwwskazania. Może w tym celu zlecić pacjentowi wykonanie podstawowych badań krwi. Przeciwwskazania to m.in. zaawansowana cukrzyca, choroby układu krążenia, aktywny stan zapalny, łuszczyca, a także łysienie plackowate. Jeżeli z jakiegoś powodu zabieg nie może zostać wykonany, lekarz zaproponuje Ci inną, odpowiednią dla Ciebie metodę leczenia łysienia.

Na czym polega przeszczep włosów metodą Smart Graft?

Przebieg zabiegu przeszczepu włosów Smart Graft

Przeszczep włosów przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Przed zabiegiem włosy na głowie zostają ostrzyżone na długość jednego milimetra. Następnie lekarz wybiera obszar, z którego zostaną pozyskane implanty włosów (zespoły mieszków włosowych, tzw. grafty). Do pobierania graftów służy specjalna głowica zakończona igłą, której średnica dopasowywana jest do grubości włosa. Igła działa w ruchu obrotowym, dzięki czemu procedura przeprowadzana jest szybko i komfortowo – zarówno dla pacjenta, jak i dla lekarza. Urządzenie wyposażone jest w separator, który uniemożliwia wbicie się na głębokość większą niż 1 mm, co zwiększa bezpieczeństwo procedury.

Zanim zespoły mieszków włosowych zostaną przeszczepione, przemieszczane są w zamkniętym systemie do sterylnych pojemników, w których panują warunki, zapewniające im wysoką przeżywalność. Utrzymywana jest w nich stała temperatura 6-8°C (optymalna dla włosów) oraz regulowany jest poziom nawilżenia roztworem soli fizjologicznej. Dzięki przechowywaniu w tym bezpiecznym dla włosów środowisku efektywność przeszczepu włosów metodą Smart Graft jest bardzo wysoka.

Ostatni etap to transplantacja włosów przy użyciu precyzyjnej głowicy, tzw. pena. Włosy są skrupulatnie wszczepiane w wybrany obszar, przy jednoczesnym dokładnym kształtowaniu linii nowych włosów. Cały zabieg trwa od 4 do 6 godzin, a po jego zakończeniu pacjent może od razu wrócić do domu.

Jakich efektów można się spodziewać po transplantacji włosów?

Przeszczep włosów Smart Graft to wyjątkowa metoda, która pod względem inwazyjności i efektywności różni się od starszych technik transplantacji owłosienia. Czas trwania zabiegu jest wyraźnie skrócony, nie ma ryzyka powstawania blizn, a przeżywalność przeszczepionych cebulek sięga 98%. Metoda ta pozwala na zagęszczenie włosów nie tylko na głowie, ale też w innych partiach ciała, np. w celu rekonstrukcji zarostu u mężczyzn.

Bezpośrednio po przeszczepie włosów skóra jest podrażniona i wrażliwa przez maksymalnie kilkanaście godzin. Niewielkie strupki powstałe w miejscach pobrania i implantacji włosów znikną po około 2 tygodniach. Nie należy zdrapywać ich samodzielnie, bo może to zmniejszyć efektywność terapii. Pierwsze efekty widoczne są po około 2-3 miesiącach. Natomiast po około roku włosy po przeszczepie stają się naturalnie gęste i wówczas można mówić o efektach ostatecznych.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o przeszczepie włosów, skontaktuj się ze specjalistami z Kliniki Miracki w Warszawie.