opłata adiacencka

Właściciele nieruchomości narzekają na zmuszanie ich do wnoszenia opłaty adiacenckiej. Kto ustala taką opłatę? Gmina zajmuje się naliczaniem tej formy podatku od wartości nieruchomości. Natomiast jej nie uregulowanie wiąże się z poważnymi sankcjami w tym zajęciami komorniczymi. Kiedy jest naliczana opłata adiacencka? Gdy tworzone są warunki zmierzające do podłączenia danej nieruchomości do konkretnych urządzeń infrastruktury technicznej. Ale to nie wszystko, opłata będzie również wymagana za samo to, że właściciel nieruchomości będzie mógł skorzystać z wybudowanej drogi. Prezydent miasta lub burmistrz a także wójt mają trzy lata, aby wydać decyzję o naliczeniu tej opłaty od czasu powstania warunków do tego typu podłączeń. Na jakiej podstawie wyliczana jest wysokość opłaty adiacenckiej? Na podstawie zapisów, jakie umieszczone są w stosownej ustawie o gospodarce nieruchomościami z 1997 roku.

Czym jest opłata adiacencka?

Opłata adiacencka http://klimkowski-kancelaria.pl jest opłatą przekształceniową do jej uiszczania są zobowiązani właściciele nieruchomości i użytkownicy wieczyści. To koszt, z jakim muszą się zmierzyć w przypadku, gdy wartość ich nieruchomości wzrośnie z następujących powodów:

  • Budowa różnych urządzeń infrastruktury technicznej ze: środków Skarbu Państwa, budżetu Unii Europejskiej, samorządu terytorialnego, ze źródeł zagranicznych, których zwrot nie jest wymagany. Co wchodzi w skład takich urządzeń? Budowa drogi, urządzeń wodociągowych, ciepłowniczych, gazowych, wodociągowych, elektrycznych, telekomunikacyjnych.
  • Połączenie i podział danej nieruchomości, mający na celu osiągnięcie lepszej struktury przestrzennej konkretnych nieruchomości i udostępnienie odpowiedniego ich zagospodarowania.

Nie ma tutaj znaczenia, że na przykład właściciel nieruchomości nie planuje korzystania z tych nowych instalacji. Do naliczenia opłaty adiacenckiej wystarczy powstanie takiej możliwości. Co oznacza, że ta opłata posiada charakter obligatoryjny. To znaczy, że nie uda się uzyskać zwolnienia z jej opłacenia, jedyne, co może zrobić właściciel nieruchomości to złożyć wniosek o rozłożenie naliczonej kwoty na raty.

Wysokość opłaty adiacenckiej

Rada gminy podejmuje uchwałę, w której zawarte są stawki procentowe opłaty adiacenckiej. Ważne! Wysokość opłaty nie może być wyższa od stawek, którą są zdefiniowane w ustawie o gospodarce nieruchomościami. Progi stawek ustalane przez gminę są powiązane z typami zdarzeń, wskazujących na konieczność uiszczenia opłaty.

Progi wynoszą odpowiednio:

  • 30% różnicy ceny nieruchomości, w przypadku, gdy opłatę adiacencką naliczono w związku z podwyższeniem wartości nieruchomości z powodu jej podziału przeprowadzonego na wniosek właściciela.
  • 50% podwyższenia ceny nieruchomości wyodrębnionych wskutek scalenia i podziału, w odniesieniu do wartości nieruchomości dotąd posiadanych.
  • 50% różnicy między ceną nieruchomości przed wybudowaniem tych urządzeń infrastruktury technicznej, a ceną, jaką osiąga nieruchomość po ich wzniesieniu. Właściciel nieruchomości może w tym przypadku pomniejszyć różnicę ceny działki o nakłady, jakie poniósł w związku z budowaną inwestycją.

Jaki jest termin na wydanie decyzji o konieczności uiszczenia opłaty adiacenckiej?

Może to nastąpić w przeciągu trzech lat od:

  • Daty powstania warunków do podłączenia danej nieruchomości do konkretnych urządzeń infrastruktury bądź też:
  • Daty powstania warunków do użytkowania wybudowanej drogi. Oczywiście w sytuacji, gdy w dniu zaistnienia tych warunków obowiązywała już uchwała rady gminy mówiąca o wysokości tejże opłaty.
  • Daty, w której decyzja akceptująca podział nieruchomości została uznana za ostateczną lub gdy orzeczenie w tej sprawie stało się prawomocne.

Ważne!

Jeśli chodzi o opłatę adiacencką - scalenie i podziału nieruchomości, wyznaczony czas oraz sposób uiszczania tych opłat wytycza: prezydent miasta, burmistrz lub wójt. Musi dojść do tego na zasadzie ugody z właścicielami nieruchomości, którzy są zobowiązani do wniesienia tych opłat. A dzieje się to na podstawie protokołu uzgodnień podpisanego przez obydwie strony. A co się stanie, jeżeli ugody nie ma? W takim przypadku o wszystkich w/w sprawach decyduje rada gminy wydając stosowną uchwałę.

Naliczanie opłaty adiacenckiej nie jest obowiązkiem gminy, ale daje jej takie uprawnienia. W przypadku nie wykonania tego w terminie ustawowym gmina, nie będzie mogła już tego dokonać. W związku z tym, należy sprawdzić, czy obowiązek dokonania opłaty nie uległ przedawnieniu. Ponadto można sprawdzić, czy uchwała podana w decyzji i wskazująca kwotę do zapłaty, obowiązywała w momencie wydania tej decyzji. A także warto zapoznać się dokładnie z podstawą naliczenia tejże opłaty.

A co w przypadku, gdy gmina naliczyła opłatę uznając wzrost ceny nieruchomości wynikający z budowy urządzeń infrastruktury technicznej, natomiast w uchwale nie ma zapisu o opłacie z tego powodu? Jeżeli mowa jest tylko o wysokości stawki od podziału nieruchomości, to nie ma żadnych podstaw do zobowiązania właściciela nieruchomości do pokrycia kosztów ich wykonania.