rolety zewnętrzne

Rolety zewnętrzne chronią otwory okienne przed włamaniem i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a także zapewniają dodatkowy komfort w pomieszczeniu. Aby osiągnąć maksymalny efekt z montażu rolet i podnieść estetykę wyglądu budynku, można zastosować rolety zewnętrzne podtynkowe. Do montażu ukrytej skrzynki wymagana jest specjalna nisza w górnej części otworu okiennego, która jest przygotowywana podczas budowy lub przebudowy budynku. Aby takie osłony były funkcjonalne trzeba zadbać o ich odpowiednie zabezpieczenie, co uchroni pomieszczenie przed chłodem.

Jak ocieplić rolety zewnętrzne?

Rolety zewnętrzne podtynkowe można efektywnie ocieplić a dokładnie wykonać to między nadprożem a skrzynką takiej osłony. Dzięki temu można się zabezpieczyć przed jej przemarzaniem i tworzeniem się mostków termicznych. Ocieplenie rolet zewnętrznych zapewnia oszczędności na ogrzewaniu w okresie zimowym. Jak wykonuje się takie ocieplenie? Należy wewnątrz paneli aluminiowych rolety zewnętrznej zastosować specjalną piankę, to już pozwoli zminimalizować utratę ciepła. Rolety zewnętrzne podtynkowe są wygodną opcją a ich ocieplenie powoduje, że temperatura w pomieszczeniu wzrasta nawet o trzy stopnie.

Rolety zewnętrzne podtynkowe posiadają następujące zalety:

  • Poprawiony estetyczny wygląd konstrukcji.
  • Podwyższona odporność systemu rolet na włamanie.
  • Zwiększona izolacja akustyczna i cieplna wewnątrz pomieszczenia.

Rolety materiałowe rolety-materialowe.com.pl zewnętrzne podtynkowe przeznaczone są do montażu w przygotowanym wcześniej otworze na zewnątrz pomieszczenia przed oknem/drzwiami. Przednia część skrzynki pokryta jest tynkiem. Skrzynka ukryta we wnęce otworu okiennego zapewnia atrakcyjny widok na rolety zewnętrzne oraz elewację budynku.

Korzyści z montażu rolet zewnętrznych podtynkowych

Zmniejszenie kosztów ogrzewania domu jest możliwe dzięki zamontowaniu podtynkowych rolet zewnętrznych. Coraz więcej posiadaczy takich instalacji potwierdza ich doskonale walory izolacyjne. To nie tylko praktyczne osłony w okresie letnich upałów, ale również w czasie mrozów, trzeba jednak odpowiednio zaizolować nadproża. Jakich materiałów użyć do ocieplenia rolet zewnętrznych podtynkowych? Wiele osób zastanawia się czy lepiej będzie wybrać styropian czy może polistyren ekstrudowany (styrodur)? Trzeba wiedzieć, że miejsce między skrzynką rolety zewnętrznej jest niewielkie i może nie udać się wykorzystać do ocieplenia standardowego styropianu. Dlatego wiele osób decyduje się na drugie rozwiązanie, pamiętając, że jest on dość drogi. Jednak powierzchnia pod skrzynkami rolet nie jest duża, więc tego materiału nie będzie potrzeba zbyt wiele.

Rolety zewnętrzne, jako sposób na połączenie wygody i pięknego designu

  • Warstwa ocieplenia znajdująca się pomiędzy oknem a roletami jest w stanie stworzyć komfortową temperaturę przez cały rok. Dzięki temu zimą w pomieszczeniu będzie ciepło, a latem przyjemnie chłodno.
  • Jest to również dobra oszczędność, ponieważ koszty energii są zmniejszone. To także świetny sposób na sterowanie oświetleniem pomieszczenia i zapewnienie wysokiej jakości izolacji akustycznej.
  • Wysoka wydajność zapewniona jest dzięki ukrytemu mechanizmowi montażowemu.

Jakość termoizolacyjna materiałów do ocieplenia rolet zewnętrznych podtynkowych?

Specjaliści wykonujący ocieplanie rolet zewnętrznych potwierdzają, że lepsze właściwości termoizolacyjne posiada styrodur. Materiał osiąga takie wartości dzięki temu, że ma twardą, nienasiąkliwą strukturę i jest niezwykle wytrzymały. Ale styropian również należy do materiałów, które są używane do ocieplania rolet zewnętrznych, ponieważ jest dostępny w grubości 2 centymetrów. Z tego powodu, przed cofnięciem nadproży trzeba sprawność możliwość zakupu styroduru w swojej miejscowości. Jaka jest minimalna wartość cofnięcia nadproży? To właśnie dwa centymetry, ale może ona wynosić także 3 cm lub 5 cm. Także między tylną częścią skrzynki rolet zewnętrznych a nadprożem musi być minimum dwa centymetry ocieplenia. Oczywiście można zamontować grubsze ocieplenie, ale wtedy trzeba pamiętać o wsunięciu nadproża w głąb muru, natomiast okno osadzić wysunięte o grubość materiału do ocieplenia nałożonego na nadproże.

Ważne! Jeżeli okno zostanie odpowiednio osadzone to jego ościeże znajdą się w jednej linii na przykład ze styropianem na nadprożu. Co dalej? Prowadnice rolety zewnętrznej muszą zostać przytwierdzone do ościeży okiennych. Jeżeli prowadnice posiadają szerokość – 53 mm można je zabezpieczyć ociepleniem do 20 mm od ich zewnętrznej krawędzi. Nie można ich zakryć zupełnie, ponieważ utrudniłoby to dojście do klapy rewizyjnej. Inną metodą ocieplenia nadproży pod rolety zewnętrzne jest użycie pod prowadnicami listew dystansowych o grubości dwóch centymetrów. Spowoduje to, oddalenie rolety od nadproża i uda się bez problemu wypełnić powstałą przestrzeń wypełnić styrodurem czy styropianem. Wybór optymalnego rozwiązania zależy od kilku ważnych czynników takich jak: rozmiar rolet zewnętrznych i skrzynek a także grubość wykonanego ocieplenia na całym budynku. Specjaliści podpowiedzą wybór najkorzystniejszej opcji ocieplenia rolet zewnętrznych