grunt malarski

Choć jeszcze kilkanaście lat temu na ścianach polskich domów królowały tapety, którymi każdy je pokrywał, dziś znacznie częściej ściany się maluje. Działy z farbami pękają w szwach od produktów wielu różnych producentów, w mnóstwie różnych kolorów. Tymczasem jednak ludzie - skupiając się na wyborze właściwego koloru i marki farby - często zamykają o czymś znacznie bardziej istotnym. Czymś, co jest w stanie przygotować ścianę do pokrycia jej farbą w sposób efektywny i efektowny. Mowa tutaj o gruncie. Ale dlaczego tak właściwie się po niego sięga i jak wybrać taki, który będzie rzeczywiście dobry i sprawdzi się w swoim zastosowaniu? O tym porozmawiamy w dzisiejszym wpisie.

Po co stosuje się grunt?

Grunt malarski jest jednym z kluczowych elementów wyposażenia każdego malarza - nie tylko tego profesjonalnego, ale i amatora, który po prostu planuje przemalować swoją ścianę. Bez niego efektywne jej pomalowanie może nie być możliwe. Głównym zadaniem gruntu jest przygotowanie podłoża do malowania poprzez zmniejszenie jego chłonności. Stosując grunt można mieć zatem pewność, że farba nie wsiąknie w ścianę, a zamiast tego będzie tworzyć na jej powierzchni równomiernie pokrywającą ją warstwę. Grunt posiada też właściwości związujące. Oznacza to, że spaja on luźne części ściany (nie będą one odpadały po pomalowaniu), ale też poprawia przyczepność wszystkiego, co w przyszłości ma się znaleźć na ścianie.

Stosowanie gruntu jest nieobowiązkowe, jednak konieczne do osiągnięcia pożądanego efektu na dłuższy czas. Grunt stosuje się jednak nie tylko przy malowaniu. Znany on jest także użytkownikom tapet, które również wymagają podłoża odpowiednio przystosowanego, o właściwej przyczepności. Na grunt malarski zdecydowanie warto się zdecydować. Co więcej, warto wybrać ten jak najlepszy. Wtedy też będzie się miało pewność, że zadbało się o odpowiednie przygotowanie ściany do malowania.

Warto wiedzieć, że grunt stosuje się po nałożeniu każdej innej od pozostałych warstw na ścianie. "Gołą" ścianę najpierw gruntuje się więc, by pokryć ją gładzią. Gdy ta wyschnie i zostanie odpowiednio oszlifowana oraz wyrównana, następuje położenie kolejnej warstwy gruntu, która wiąże gładź i pozbywa się jej sypkości. Sprawia to, że ściana jest już gotowa do malowania - kolejnej warstwy gruntu nie będzie potrzeba. W końcu farba jest warstwą, do której się zmierza.

Warto wiedzieć: grunt nakłada się dokładnie w taki sam sposób, jak farbę (przy użyciu pędzla lub wałka). Warto wiedzieć, że można go użyć w połączeniu z niewielką ilością farby, zazwyczaj tej podkładowej. Jako że z natury jest on przeźroczysty, w towarzystwie farby będzie tworzył warstwę odróżniającą się od ściany. Dzięki temu łatwiej będzie zadbać o to, by pokryć nim ścianę jeszcze dokładniej.

Jaki grunt kupić i na co zwrócić uwagę przy jego zakupie?

Podobnie jak to jest w przypadku farb czy innej chemii budowlanej chemia-budowlana.com.pl, również na rynku gruntów króluje całe mnóstwo ich rodzajów. Ciężko tak właściwie może się okazać w tym wszystkim odnaleźć. Warto zatem, jeszcze zanim przystąpi się do zakupu konkretnego, zastanowić się, na co w tym wszystkim zwracać największą uwagę i co liczy się w nich najbardziej. Dopiero wtedy będzie można podjąć słuszną decyzję. Poniżej przedstawiamy kilka właśnie takich rzeczy.

  • Jakość i renoma - grunt musi być dobry. Kropka. Nie ma sensu chodzić tutaj na półśrodki. Trzeba postawić na najwyższą jakość, a zatem na to, by sprawdzał się w swoim zastosowaniu i rzeczywiście doskonale wiązał ścianę, zmniejszając jej chłonność. Tego ostatniego nie może robić za bardzo (gdyż wtedy farba będzie po nim spływać) - ważne, aby był po prostu solidny.
  • Marka - w tym konkretnym przypadku warto postawić na producenta znanego na rynku. Takiego, co do którego będzie się miało pewność, a który po prostu nie zawiedzie.
  • Ilość litrów w opakowaniu - jeżeli grunt występuje w większych opakowaniach, które przeliczają się na niższą cenę, bardzo dobrze dla niego. Oczywistym jest, że przy drugim malowaniu pomieszczeń zwraca się uwagę na aspekt ekonomiczny. A ilość litrów w opakowaniu bardzo na niego wpływa. Trzeba pamiętać, że zwykle, ale nie zawsze opłaca się kupić grunt w opakowaniu o największej pojemności.
  • Cena - malowanie nigdy nie jest czymś, co jest tanie. Co do tego ma świadomość każdy, kto kiedykolwiek się go podejmował. Aby nieco zredukować koszt całego przedsięwzięcia, warto wziąć grunt malarski o cenie jak najbardziej adekwatnej do jego jakości. Nie może on być zbyt drogi, jednak zbyt niska jego cena również powinna być czymś alarmującym.

Podsumowanie

Grunt malarski jest jedną z podstawowych rzeczy, o które powinno się zadbać jeszcze przed przystąpieniem do prac malarskich. Nie należy bagatelizować jego wyboru i stawiać na opcję najtańszą. Jego jakość ma kluczowe znaczenie - większe nawet od tego, na jaką farbę ostatecznie zdecyduje się człowiek. Właśnie dlatego warto go przemyśleć, w tym konkretnym przypadku nigdy nie uznając półśrodków. Tylko wtedy będzie można mieć pewność, że zadba się o własne ściany w sposób, na jaki po prostu zasługują.